Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 1062 0 11 ay önce 11 ay önce

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü nedir?

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü, su ürünleri yetiştiriciliği, balıkçılık, deniz ürünleri teknolojisi ve su ürünleri işleme teknolojisi konularını içeren bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde, su ürünleri üretimi, avcılığı, işlenmesi ve pazarlanması süreçlerinde kullanılan teknolojik cihazlar, ekipmanlar ve yöntemler üzerinde yoğunlaşılır. Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümünde öğrencilere, su ürünleri ekolojisi, su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri işleme ve paketleme teknikleri, deniz ve tatlı su balıkçılığı, su ürünleri hastalıkları ve zararlıları, balıkçılıkta kullanılan teknolojik cihazlar ve ekipmanlar gibi konularda eğitim verilir.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Mezunlar, balık üretim ve işleme tesisleri, balıkçılık şirketleri, deniz ve tatlı su ürünleri işleme ve pazarlama tesisleri, araştırma merkezleri ve kamu kurumlarında çalışabilirler. Ayrıca, su ürünleri yetiştiriciliği, avcılığı ve işlenmesiyle ilgili olarak kendi işletmelerini de kurabilirler.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümünde en iyi 3 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümünde en iyi 3 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Karadeniz Teknik Üniversitesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği 20+1 222.42033 775735
Ordu Üniversitesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği 15+1 216.75996 844355
Girne Üniversitesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 3+0 0 0

2023 Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Balıkçılık Teknolojisine Giriş
  • Balık Biyolojisi
  • Deniz Biyolojisi
  • Gemicilik
  • Su Omurgasızları
  • Yüzme Ve Can Kurtarma
  • Balık Anatomisi Ve Fizyolojisi
  • Balık Sistematiği
  • Biyoistatistik
  • Akuatik Ekoloji

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.