Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ziraat Mühendisliği Programları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Ziraat Mühendisliği Programları Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Ziraat Mühendisliği Programları bölümü nedir, Ziraat Mühendisliği Programları iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 572 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Ziraat Mühendisliği Programları bölümü nedir?

Ziraat Mühendisliği Programları, tarım sektörüyle ilgili teknolojik gelişmeleri takip ederek, tarımın çeşitli alanlarındaki üretim faaliyetlerini daha verimli ve sürdürülebilir hale getirmek için gerekli olan bilgi, beceri ve teknikleri öğreten bir bölümdür.

Ziraat Mühendisliği Programları mezunu ne iş yapar?

Ziraat mühendisliği programlarından mezun olanlar tarım sektöründe çalışabilirler. Özellikle gıda, tarım ve hayvancılık sektörleri, tarım ürünlerinin depolanması ve işlenmesi, tarımsal ürünlerin pazarlanması, toprak ve su kaynaklarının yönetimi, tarım makinaları ve ekipmanları gibi alanlarda iş olanakları vardır. Ayrıca, ziraat mühendisleri, tarım sektöründeki çevre sorunlarına da çözümler sunabilirler. Mezunlar ayrıca tarım araştırma enstitüleri, tarım danışmanlık firmaları ve hükümet kurumları gibi kurumlarda da çalışabilirler.

Ziraat Mühendisliği Programları bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Ziraat Mühendisliği Programları bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ziraat Mühendisliği Programları taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Ziraat Mühendisliği Programları bölümü dersleri nelerdir?

Ziraat Mühendisliği Programları bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Ziraat Mühendisliği Programları bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Bitki Fizyolojisi
  • Toprak İlmi
  • Genetik
  • Ziraat Mühendisliğinde Bilişim Teknolojileri
  • Bitki Besleme ve Gübreleme
  • Tarım Ekonomisi ve Pazarlama
  • Zirai Mücadele
  • Hasat Teknolojisi
  • Ziraat Makinaları
  • Tarla Bitkileri Yetiştiriciliği

Ziraat Mühendisliği Programları bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Ziraat Mühendisliği Programları bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş