Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Diş Protez Teknolojisi Nedir? Diş Protez Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Diş Protez Teknolojisi Nedir? Diş Protez Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Diş Protez Teknolojisi bölümü nedir, Diş Protez Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Diş Protez Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 817 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Diş Protez Teknolojisi bölümü nedir?

Diş Protez Teknolojisi bölümü, diş hekimliği uygulamalarında kullanılan diş protezleri, implantlar ve diğer restoratif cihazların tasarımı, üretimi ve yerleştirilmesi gibi konuları kapsayan bir mesleki eğitim programıdır. Bu programda öğrenciler, diş protezleri, implantlar ve diğer restoratif cihazlar gibi diş hekimliği uygulamalarında kullanılan malzemeleri, ekipmanları ve teknolojileri öğrenirler. Ayrıca, öğrenciler, diş protezi tasarımı, laboratuvar çalışmaları, dijital diş protezi teknolojileri, ağız ve diş sağlığı hizmetleri, hasta bakımı, dijital görüntüleme ve modelleme, ürün pazarlaması gibi konuları da öğrenirler.

Diş Protez Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Diş Protez Teknolojisi bölümü mezunları, diş hekimliği kliniklerinde ve diş laboratuvarlarında çalışabilirler. Diş protezi teknisyeni olarak, diş hekimlerine ve hastalara hizmet vererek, diş protezi tasarımı, üretimi ve yerleştirilmesi işlemlerinde uzmanlaşabilirler. Ayrıca, diş protezi malzemelerinin pazarlanması, satışı ve distribütörlüğü gibi alanlarda da çalışabilirler. Diş protez teknolojisi, diş hekimliği uygulamalarındaki teknolojik gelişmelerle birlikte hızla ilerleyen bir alandır ve bu nedenle mezunlar, diş hekimliği endüstrisindeki çeşitli kariyer fırsatlarına sahip olabilirler.

Diş Protez Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Diş Protez Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Diş Protez Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Bahçeşehir Üniversitesi Diş Protez Teknolojisi (Burslu) 4+0 394.07096 205672
Hacettepe Üniversitesi Diş Protez Teknolojisi 70+2 360.26993 340064
İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Protez Teknolojisi (Burslu) 12+0 358.29526 349890
Ankara Medipol Üniversitesi Diş Protez Teknolojisi (Burslu) 7+0 350.00023 394842
Lokman Hekim Üniversitesi Diş Protez Teknolojisi (Burslu) 6+0 346.51708 415278

2023 Diş Protez Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Diş Protez Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Diş Protez Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Diş Protez Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Diş Morfolojisi
  • Ağız Çene Anatomisi
  • Çiğneme Fizyolojisi
  • Maddeler ve Alet Bilgisi
  • Hareketli Protezler
  • Sabit Protezler
  • Oklüzyon
  • Sterilizasyon
  • Ortodonti
  • Çene Yüz Protezleri

Diş Protez Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Diş Protez Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş