Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Laboratuvar Teknolojisi bölümü nedir, Laboratuvar Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Laboratuvar Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1706 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Laboratuvar Teknolojisi bölümü nedir?

Laboratuvar Teknolojisi Bölümü, çeşitli endüstri, sağlık ve araştırma alanlarında kullanılan laboratuvar cihazlarının, tekniklerinin ve yöntemlerinin kullanımını öğrenen bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, laboratuvar testleri, kimyasal analizler, mikrobiyolojik analizler, tıbbi laboratuvar testleri ve diğer birçok laboratuvar işlemini öğrenirler.

Laboratuvar Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Laboratuvar Teknolojisi mezunları, birçok sektörde iş bulma imkanına sahiptir. Sağlık sektöründe, tıbbi laboratuvarlarda, hastanelerde ve kliniklerde çalışabilirler. Endüstriyel sektörde, gıda, ilaç, kimya, petrokimya, tekstil ve diğer birçok endüstride çalışabilirler. Araştırma laboratuvarlarında, üniversitelerde ve devlet kurumlarında da iş bulma imkanları vardır.

Laboratuvar Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Laboratuvar Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Laboratuvar Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Laboratuvar Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Laboratuvar Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Laboratuvar Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Biyolojik Veri Analizi
  • Genetik Moleküler Biyolojisi
  • İmmünoloji
  • Histoloji
  • Mikrobiyoloji
  • Biyoteknoloji
  • Kimyasal Analiz
  • Mikroskopi ve Görüntüleme
  • Biyoistatistik
  • Hücre Kültürü

Laboratuvar Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Laboratuvar Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş