Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Süt Teknolojisi Bölümü Nedir? Süt Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Süt Teknolojisi Bölümü Nedir? Süt Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Süt Teknolojisi bölümü nedir, Süt Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Süt Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 614 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Süt Teknolojisi bölümü nedir?

Süt Teknolojisi bölümü, sütün üretiminden son kullanıcısına kadar olan süreçleri kapsayan bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, süt ürünleri işleme teknikleri, kalite kontrolü, süt üretimi, hijyen, süt ürünleri mikrobiyolojisi gibi konuları öğrenirler.

Süt Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Süt teknolojisi bölümünden mezun olanlar, süt işleme sanayisi ve ilgili endüstrilerde çalışabilirler. Bu endüstriler arasında süt işleme fabrikaları, peynir üreticileri, süt ürünleri ihracatçıları, süt sağım ve işleme ekipmanı üreticileri yer alır. Mezunlar, süt ürünleri üretimi, kalite kontrolü, üretim yönetimi ve pazarlama gibi alanlarda görev alabilirler. Ayrıca kamu sektöründe de çalışma fırsatları bulunmaktadır.

Süt Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Süt Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Süt Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Süt Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Süt Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Süt Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Süt Biyokimyası
  • Süt Mikrobiyolojisi
  • Süt Endüstrisi Teknolojisi
  • Süt Analizi
  • Süt Ürünleri Kalite Kontrolü
  • Süt İşleme Teknolojisi
  • Süt Hayvancılığı
  • Süt Ürünleri Pazarlama ve Satış
  • Süt Ürünleri Hijyeni ve Güvenliği
  • Süt Ürünleri Üretim Yönetimi

Süt Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Süt Teknolojisi bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş