Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yiyecek Ve İçecek İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Yiyecek Ve İçecek İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü nedir, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 547 Güncelleme: 8 ay önce 8 ay önce

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü nedir?

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü, yemek, içecek ve diğer konaklama hizmetleri işletmelerinin yönetimine odaklanan bir programdır. Bu bölümde öğrenciler, gıda ve içecek hazırlama, servis yönetimi, işletme yönetimi, insan kaynakları yönetimi, finansal yönetim, pazarlama ve misafir ilişkileri gibi konuları öğrenirler.

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği mezunu ne iş yapar?

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği mezunları, restoran, otel, kafe, bar, kulüp, havaalanı, okul yemekhaneleri, hastane yemekhaneleri gibi yiyecek ve içecek işletmelerinde çalışabilirler. İş olanakları arasında restoran ve otel yönetimi, yemek servisi yönetimi, bar yönetimi, yiyecek ve içecek ürünleri yönetimi, gıda ve içecek satışı ve pazarlaması, catering hizmetleri ve yemek danışmanlığı gibi alanlar yer alabilir. Ayrıca, yiyecek ve içecek işletmelerinde franchise sahibi olarak da çalışma imkanı bulunmaktadır.

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü dersleri nelerdir?

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Gıda Güvenliği ve Kalite Kontrolü
  • Yiyecek İçecek Muhasebesi ve Finans Yönetimi
  • Gıda Hijyeni ve Sanitasyon
  • Yiyecek İçecek İşletme Yönetimi
  • Yiyecek İçecek Pazarlaması ve Satış Yönetimi
  • Mutfak Sanatları ve Beslenme Bilgisi
  • Yiyecek İçecek İşletmelerinde İnsan Kaynakları Yönetimi
  • Otel ve Restoran İşletmeciliği
  • Gastronomi ve Yeme-İçme Kültürü
  • Yiyecek İçecek İşletmelerinde İnovasyon ve Girişimcilik

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş