Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Rekreasyon Yönetimi Bölümü Nedir? Rekreasyon Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Rekreasyon Yönetimi Bölümü Nedir? Rekreasyon Yönetimi İş Olanakları Nelerdir?

Rekreasyon Yönetimi bölümü nedir, Rekreasyon Yönetimi iş olanakları nelerdir, Rekreasyon Yönetimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1090 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Rekreasyon Yönetimi bölümü nedir?

Rekreasyon yönetimi bölümü, turizm, spor, sanat ve kültür gibi alanlarda insanların boş zamanlarını değerlendirmelerini ve rekreasyon faaliyetlerinden faydalanmalarını sağlayacak program ve hizmetlerin geliştirilmesi, planlanması ve uygulanması konusunda eğitim veren bir bölümdür. Bu bölümde öğrencilere, rekreasyon faaliyetlerinin organizasyonu, pazarlanması, yönetimi ve finansmanı hakkında beceriler öğretilir.

Rekreasyon Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Rekreasyon yönetimi bölümünden mezun olanlar, turizm işletmeleri, belediyeler, özel sektör şirketleri, kamu kurumları, spor kulüpleri ve diğer rekreasyon hizmeti sağlayan işletmelerde çalışabilirler. İş olanakları arasında etkinlik yöneticisi, turizm yöneticisi, rekreasyon koordinatörü, konaklama yöneticisi, spor etkinlikleri yöneticisi, müze yöneticisi, şehir turizmi yöneticisi, park yöneticisi, konferans yöneticisi, konaklama yöneticisi, yüzme havuzu yöneticisi gibi çeşitli pozisyonlar bulunmaktadır. Ayrıca mezunlar, turizm, spor ve kültür sektörlerinde kendi işletmelerini kurabilirler.

Rekreasyon Yönetimi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Rekreasyon Yönetimi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Rekreasyon Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Rekreasyon Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Rekreasyon Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Rekreasyon Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Doğa Turizmi Yönetimi
  • Kültürel Turizm Yönetimi
  • Rekreasyonel Planlama ve Tasarımı
  • Sosyal Medya ve Turizm
  • Rekreasyonel Etkinlik Planlama ve Yönetimi
  • Yenilikçi Turizm Yaklaşımları
  • Rekreasyonel Kaynakların Yönetimi
  • Rekreasyonel Pazarlama ve İletişim
  • Turizm İşletmeciliği
  • Rekreasyonel Hizmetler Yönetimi

Rekreasyon Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Rekreasyon Yönetimi bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş