Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Siyasal Bilimler Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Siyasal Bilimler Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Siyasal Bilimler bölümü nedir, Siyasal Bilimler iş olanakları nelerdir, Siyasal Bilimler mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 522 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Siyasal Bilimler bölümü nedir?

Siyasal Bilimler bölümü, siyasetin, devletlerin ve toplumsal olayların tarihi, teorisi ve uygulamasıyla ilgili bir sosyal bilimler dalıdır. Bu disiplin, siyasal düzenin ve toplumsal olayların işleyişini, siyasal sistemlerin yapısını, karar alma süreçlerini, uluslararası ilişkileri, hukukun siyasal sisteme etkisini ve kamu politikalarını inceler.

Siyasal Bilimler mezunu ne iş yapar?

Siyasal Bilimler bölümü mezunları, kamu sektöründe, özel sektörde ve sivil toplum kuruluşlarında birçok farklı pozisyonda çalışabilirler. Kamu sektöründe, belediyelerde, bakanlıklarda, siyasi partilerde ve uluslararası kuruluşlarda siyasi danışman, araştırmacı, analist, yönetici, diplomat, milletvekili gibi birçok farklı pozisyon için iş imkanları mevcuttur. Özel sektörde ise, özellikle danışmanlık, araştırma ve analiz şirketleri, bankalar ve uluslararası şirketler gibi alanlarda istihdam edilebilirler. Ayrıca, gazetecilik, akademik kariyer, araştırma görevlisi ve öğretim üyesi gibi diğer iş olanakları da mevcuttur.

Siyasal Bilimler bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Siyasal Bilimler bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Siyasal Bilimler taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Siyasal Bilimler bölümü dersleri nelerdir?

Siyasal Bilimler bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Siyasal Bilimler bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Siyaset Bilimi
  • Kamu Yönetimi
  • Uluslararası İlişkiler
  • Siyasi Düşünceler Tarihi
  • Siyasi Sistemler ve Yönetim Biçimleri
  • Kamu Politikaları
  • Siyasi İdeolojiler
  • Toplum ve Siyaset
  • Devlet Kuramları
  • Siyaset ve Medya

Siyasal Bilimler bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Siyasal Bilimler bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş