Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yazılım Geliştirme Bölümü Nedir? Yazılım Geliştirme İş Olanakları Nelerdir?

Yazılım Geliştirme Bölümü Nedir? Yazılım Geliştirme İş Olanakları Nelerdir?

Yazılım Geliştirme bölümü nedir, Yazılım Geliştirme iş olanakları nelerdir, Yazılım Geliştirme mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 489 Güncelleme: 8 ay önce 8 ay önce

Yazılım Geliştirme bölümü nedir?

Yazılım geliştirme bölümü, bilgisayar yazılımı ve sistemleri geliştirmeye odaklanan bir programdır. Öğrencilere, yazılım geliştirme sürecinde ihtiyaç duyulan becerileri, programlama dillerini, yazılım tasarımı ve mimarisi gibi konuları öğretir. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, hem yazılım geliştirme sürecinin teorik hem de pratik yönlerini öğrenirler.

Yazılım Geliştirme mezunu ne iş yapar?

Yazılım geliştirme bölümünden mezun olan kişiler, birçok farklı sektörde iş bulma imkanına sahiptirler. Bunlar arasında teknoloji şirketleri, finans sektörü, sağlık sektörü, e-ticaret şirketleri, medya ve eğlence sektörü gibi birçok farklı alan bulunmaktadır. Yazılım mühendisi, yazılım geliştirici, yazılım test mühendisi, yazılım proje yöneticisi, yazılım mimarı ve yazılım danışmanı gibi pozisyonlarda iş bulma imkanı vardır. Ayrıca, yazılım geliştirme bölümü mezunları, kendi yazılım şirketlerini kurarak da iş sahibi olabilirler.

Yazılım Geliştirme bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Yazılım Geliştirme bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yazılım Geliştirme taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Yazılım Geliştirme bölümü dersleri nelerdir?

Yazılım Geliştirme bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Yazılım Geliştirme bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Programlama Dilleri
  • Veritabanı Yönetimi
  • Algoritmalar ve Veri Yapıları
  • Web Programlama
  • Mobil Uygulama Geliştirme
  • Oyun Programlama
  • Ağ Programlama
  • Yazılım Test ve Kalite Güvencesi
  • Yazılım Proje Yönetimi
  • Yazılım Güvenliği

Yazılım Geliştirme bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Yazılım Geliştirme bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş