Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Biyoloji Bölümü Nedir? Biyoloji İş Olanakları Nelerdir?

Biyoloji Bölümü Nedir? Biyoloji İş Olanakları Nelerdir?

Biyoloji bölümü nedir, Biyoloji iş olanakları nelerdir, Biyoloji mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1539 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Biyoloji bölümü nedir?

Biyoloji, canlı organizmaların yapısını, işleyişini ve çevreleriyle olan etkileşimlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Biyoloji bölümü, canlı organizmaların moleküler, hücresel, anatomik, fizyolojik ve ekolojik özellikleri hakkında detaylı bilgi edinmeyi amaçlar. Biyoloji bilimi, hayvanlar, bitkiler, mikroorganizmalar ve insanlar gibi birçok farklı canlı türü üzerine odaklanabilir. Biyoloji bölümü öğrencileri, biyolojinin temel prensiplerini öğrenirken, laboratuvarlarda deneysel çalışmalar yaparak pratik beceriler kazanırlar. Biyoloji bölümü, lisans ve lisansüstü düzeylerde okunabilir. Lisans düzeyinde öğrenciler, biyolojinin temel alanlarını öğrenirken, lisansüstü düzeyinde öğrenciler, daha spesifik konularda derinlemesine çalışabilirler.

Biyoloji mezunu ne iş yapar?

Biyoloji bölümü mezunları, geniş bir yelpazede iş olanaklarına sahiptirler. Biyoloji mezunları, araştırma merkezleri, üniversiteler, kamu kurumları, tarım şirketleri, ilaç şirketleri, gıda şirketleri ve doğal kaynak yönetimi şirketleri gibi birçok farklı sektörde çalışabilirler. Biyoloji mezunları, biyoteknoloji, tıp, ekoloji, tarım, gıda bilimi, genetik, nörobilim ve çevre bilimi gibi birçok farklı alanda uzmanlaşabilirler. Biyoloji mezunları, araştırma görevlileri, laboratuvar teknisyenleri, sağlık uzmanları, öğretmenler, tıbbi araştırmacılar, ürün geliştirme uzmanları ve doğal kaynak yöneticileri olarak çalışabilirler. Biyoloji mezunları ayrıca, biyolojik çeşitliliği korumak, doğal kaynakları yönetmek, iklim değişikliğiyle mücadele etmek gibi konularda da çalışabilirler.

Biyoloji bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Biyoloji bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Biyoloji taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji (İngilizce) 60+2 475.39314 35360
Ankara Üniversitesi Biyoloji (İngilizce) 30+1 413.12376 91878
Hacettepe Üniversitesi Biyoloji 100+3 371.08229 142546
İstanbul Üniversitesi Biyoloji 100+3 334.50790 205785
Ankara Üniversitesi Biyoloji 90+3 332.07219 210957

2023 Biyoloji taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Biyoloji bölümü dersleri nelerdir?

Biyoloji bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Biyoloji bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Genel Biyoloji
  • Çevre Biyolojisi
  • Biyoistatistik
  • Mikropreparasyon
  • Sitoloji
  • Organik Kimya
  • Hayvan Anatomisi
  • Genetik
  • Ekoloji
  • Mikrobiyoloji

Biyoloji bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Biyoloji bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş