Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sosyal Hizmet Bölümü Nedir? Sosyal Hizmet İş Olanakları Nelerdir?

Sosyal Hizmet Bölümü Nedir? Sosyal Hizmet İş Olanakları Nelerdir?

Sosyal Hizmet bölümü nedir, Sosyal Hizmet iş olanakları nelerdir, Sosyal Hizmet mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 582 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Sosyal Hizmet bölümü nedir?

Sosyal Hizmet bölümü, toplumda dezavantajlı grupların hayat standartlarını yükseltmek için çalışan bir mesleki alandır. Bu bölümde öğrencilere sosyal hizmetlerin kuramsal ve pratik yönleri, farklı toplumsal kesimlerin ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerin tasarımı ve uygulanması, müdahale stratejileri, yöntem ve teknikleri gibi konularda eğitim verilir.

Sosyal Hizmet mezunu ne iş yapar?

Sosyal hizmet bölümü mezunları, kamu kurumları, özel sosyal hizmet kuruluşları, sivil toplum kuruluşları gibi farklı alanlarda çalışabilirler. Sosyal hizmet uzmanları, çocuk koruma merkezleri, gençlik merkezleri, engelli bakım merkezleri, huzurevleri, rehabilite merkezleri, evsizlerin barındığı merkezler, sığınma evleri, kriz merkezleri, adli yardım birimleri gibi yerlerde çalışabilirler. Ayrıca, uluslararası yardım kuruluşları, insan hakları örgütleri ve benzeri alanlarda da iş olanakları bulunmaktadır.

Sosyal Hizmet bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sosyal Hizmet bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sosyal Hizmet taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sosyal Hizmet bölümü dersleri nelerdir?

Sosyal Hizmet bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sosyal Hizmet bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İlkeleri ve Tarihi
  • Sosyoloji
  • Psikoloji
  • İnsan Davranışı ve Sosyal Çevre
  • Sosyal Hizmet Politikaları ve Programları
  • Çocuk ve Aile Hizmetleri
  • Toplum Tabanlı Hizmetler
  • Engelliler ve Özel İhtiyaçları Olan Kişilere Yönelik Hizmetler
  • Kadın, Aile ve Toplumsal Cinsiyet
  • Uyuşturucu Bağımlılığı ve Rehabilitasyonu

Sosyal Hizmet bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sosyal Hizmet bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Sosyal Hizmet Bölümü Nedir? SBÜ'de Sosyal Hizmet Okumak

Feyza, sosyal hizmet bölümü nedir, ne iş yapar bize anlattı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde Sosyal hizmet okumak nasıl? Sosyal Hizmet okumak zor mu?

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş