Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Yapı Tesisat Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Yapı Tesisat Teknolojisi bölümü nedir, Yapı Tesisat Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Yapı Tesisat Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 453 Güncelleme: 8 ay önce 8 ay önce

Yapı Tesisat Teknolojisi bölümü nedir?

Yapı Tesisat Teknolojisi bölümü, yapıların iç ve dış tesisat sistemlerinin tasarımı, yapımı, işletimi, bakımı ve onarımı gibi konuları ele alan bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, yapıların su, kanalizasyon, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemleri gibi tesisat sistemlerini öğrenirler.

Yapı Tesisat Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Yapı Tesisat Teknolojisi bölümünden mezun olan kişiler, inşaat sektöründe çalışabilirler. İnşaat firmalarında veya tesisat firmalarında iş bulabilirler. Ayrıca kamu kurumları, belediyeler, üniversiteler, hastaneler, oteller ve alışveriş merkezleri gibi pek çok farklı sektörde iş imkanı bulunmaktadır. İş olanakları arasında proje mühendisi, tesisat mühendisi, teknik müdür, teknik ofis yöneticisi, şantiye şefi, işletme müdürü gibi pozisyonlar yer alabilir.

Yapı Tesisat Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Yapı Tesisat Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yapı Tesisat Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Yapı Tesisat Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Yapı Tesisat Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Yapı Tesisat Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tesisat Malzemeleri ve Montajı
  • Isıtma ve Sıhhi Tesisat
  • Klima ve Havalandırma Sistemleri
  • Yangın Tesisatı
  • Su Arıtma ve İşletmeciliği
  • Projelendirme ve Tasarım
  • Tesisat Yönetimi ve Bakımı
  • Güneş Enerjisi Uygulamaları
  • Akıllı Bina Teknolojileri
  • Tesisat Simülasyonları

Yapı Tesisat Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Yapı Tesisat Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş