Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü nedir, Yönetim Bilişim Sistemleri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1607 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü nedir?

Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS), bilgi sistemlerinin kurumsal işlevlerin yönetimi için kullanımını kapsayan bir disiplindir. YBS bölümü öğrencilerine bilgisayar bilimleri, işletme yönetimi ve sistem analizi konularında eğitim verir. Bu sayede, öğrencilerin organizasyonlar tarafından kullanılan bilgi sistemleri hakkında bilgi sahibi olması sağlanır.

Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu ne iş yapar?

Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları, birçok sektörde çalışma imkanına sahiptirler. Bilgisayar teknolojileri ve işletme yönetimi becerileri ile birlikte, bir YBS mezunu genellikle proje yönetimi, sistem analizi, yazılım geliştirme veya veritabanı yönetimi gibi birçok pozisyonda çalışabilir. YBS mezunları, bilgi teknolojileri departmanlarında, finansal kurumlarda, sağlık hizmetlerinde, kamu sektöründe, e-ticaret şirketlerinde ve diğer birçok kurumda iş bulabilirler. Ayrıca, birçok YBS mezunu, kendi işlerini kurarak işletmelerin bilgi teknolojileri ihtiyaçlarını karşılamak için hizmetler sunabilirler.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yönetim Bilişim Sistemleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü dersleri nelerdir?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Veri Tabanı Yönetim Sistemleri
  • Web Programlama ve Tasarımı
  • Veri Madenciliği ve Büyük Veri Analitiği
  • İşletme Analitiği
  • İşletme Yönetiminde Bilişim Sistemleri
  • Ağ ve Güvenlik Yönetimi
  • Bilişim Yönetimi
  • Proje Yönetimi
  • İş Süreçleri Yönetimi
  • Yönetim Bilişim Sistemleri ve Stratejik Yönetim

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş