Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Ulaştırma Ve Trafik Hizmetleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Ulaştırma Ve Trafik Hizmetleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü nedir, Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 563 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü nedir?

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü, öğrencilere ulaştırma ve trafik konularında teorik ve pratik bilgiler sağlayan bir ön lisans programıdır. Bu program, ulaşım sektöründe bir kariyer yapmak isteyen öğrenciler için uygun bir seçimdir. Programda, öğrencilerin trafik akışı, taşımacılık sistemleri, ulaştırma planlaması, trafik güvenliği, trafik yönetimi, lojistik, toplu taşıma, araç teknolojisi gibi konuları öğrenmeleri amaçlanmaktadır.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri mezunu ne iş yapar?

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümünden mezun olanlar, birçok sektörde iş bulabilirler. Örneğin, hava, deniz veya kara taşımacılığı şirketlerinde çalışabilirler. Belediyelerde, şehir planlama birimlerinde ve ulaşım yönetim merkezlerinde iş imkanları da mevcuttur. Ayrıca, lojistik ve dağıtım şirketlerinde, limanlarda, kargo ve taşıma firmalarında, araç üreticilerinde, otomotiv sektöründe, akaryakıt şirketlerinde ve danışmanlık firmalarında iş fırsatları da olabilir.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü dersleri nelerdir?

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Ulaştırma Yönetimi
  • Trafik Planlama ve Tasarımı
  • Ulaştırma Politikaları
  • Trafik Akışkanlığı ve Kontrolü
  • Trafik Güvenliği
  • Ulaşım Modları
  • Ulaştırma Sistemleri
  • Ulaştırma Ekonomisi
  • Ulaştırma Hukuku
  • Lojistik Yönetimi

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş