Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
İngiliz Dili Ve Edebiyatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İngiliz Dili Ve Edebiyatı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü nedir, İngiliz Dili ve Edebiyatı iş olanakları nelerdir, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1556 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü nedir?

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü, İngilizce dilinin tarihini, yapısını ve kullanımını inceleyen, aynı zamanda İngiliz edebiyatı ve kültürü hakkında bilgi veren bir akademik programdır. Bölümde öğrenciler, dilbilgisi, okuma, yazma ve konuşma becerilerini geliştirirken, İngilizce edebiyatının klasik ve modern eserlerini inceleyerek eleştirel düşünme becerilerini de geliştirirler.

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu ne iş yapar?

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olanlar, birçok farklı iş alanında çalışabilirler. Özellikle İngilizce'nin dünya genelinde yaygın kullanımı, mezunların birçok farklı ülkede iş bulmalarına olanak sağlar. İngilizce öğretmeni olarak kolej, üniversite, dil okulu veya özel okullarda çalışabilirler. Dergiler, gazeteler, kitap yayınevleri ve reklam ajansları için editörlük yapabilirler.Turizm sektöründe çalışarak, yabancı turistlere İngilizce rehberlik yapabilirler. Üniversitelerde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinde araştırma yaparak öğretim üyesi olarak çalışabilirler.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 İngiliz Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce) (Burslu) 8+0 502.07623 2120
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce) 65+2 499.63599 2364
Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce) (Burslu) 6+0 481.11131 4334
Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce) (Burslu) 10+0 479.16198 4559
İstanbul Bilgi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı (İngilizce) (Burslu) 9+0 474.62009 5135

2023 İngiliz Dili ve Edebiyatı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü dersleri nelerdir?

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • İngiliz Edebiyatı Tarihi
  • Amerikan Edebiyatı Tarihi
  • Edebiyat Kuramı
  • Yazma ve Okuma Becerileri
  • Romantizm Dönemi Edebiyatı
  • Modernist Edebiyat
  • Postmodernist Edebiyat
  • Karşılaştırmalı Edebiyat
  • Edebiyat ve Kültür
  • Edebiyat ve Sinema

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü DİL ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi Dil bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Dil puanı ile alan bölümler

Sizler için Dil puanı ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer dil mesleklerini veya dil bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş