Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Veterinerlik Bölümü Nedir? Veterinerlik İş Olanakları Nelerdir?

Veterinerlik Bölümü Nedir? Veterinerlik İş Olanakları Nelerdir?

Veterinerlik bölümü nedir, Veteriner Fakültesi iş olanakları nelerdir, Veteriner Fakültesi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 940 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Veterinerlik bölümü nedir?

Veteriner Fakültesi, hayvan sağlığı, hastalıkları, beslenmesi, üretimi, korunması ve çoğaltılması gibi konuları araştıran ve öğreten bir fakültedir. Veteriner hekimlik eğitimi veren birimlerdir.

Veteriner Fakültesi mezunu ne iş yapar?

Veteriner Fakültesi mezunları, hayvan sağlığı, beslenmesi, üretimi ve korunması gibi konularda çalışabilirler. Veteriner hekim olarak, hayvan hastalıklarını teşhis etmek, tedavi etmek ve önlemek için çalışırlar. Mezunlar hayvancılık sektöründe, gıda işleme tesislerinde, veteriner kliniklerinde, hayvan barınaklarında, tarım sektöründe ve kamu sektöründe iş bulabilirler. Ayrıca, veteriner ilaçları, beslenme takviyeleri ve diğer hayvancılık ürünlerinin üretimi ve satışı konusunda çalışabilirler. Veteriner hekimler, ayrıca veterinerlik araştırma laboratuvarlarında ve hayvan sağlığına ilişkin kamu kurumlarında görev yapabilirler.

Veteriner Fakültesi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Veteriner Fakültesi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Veteriner Fakültesi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Veteriner Fakültesi bölümü dersleri nelerdir?

Veteriner Fakültesi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Veteriner Fakültesi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Anatomi
  • Fizyoloji
  • Genel Mikrobiyoloji
  • Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları
  • Hayvan Yetiştiriciliği
  • Histoloji ve Embriyoloji
  • Parazitoloji
  • Patoloji
  • Farmakoloji ve Toksikoloji
  • Klinik Bilimler

Veteriner Fakültesi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Veteriner Fakültesi bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 5 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 300 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Veterinerlik Fakültesi'nde Öğrenci Olmak - Erciyes Üniversitesi

Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi bölümünü Ayşe’nin renkli anlatımlarıyla izleyin. Üniversite tercihleri için sizlere çok yararlı bu tanıtımı mutlaka kaydedin!

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş