Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Televizyon Haberciliği Ve Programcılığı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Televizyon Haberciliği Ve Programcılığı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 580 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümü nedir?

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı Bölümü, televizyonculuk alanında çalışmak isteyen öğrencilere gazetecilik, programcılık, medya etiği, radyo-televizyon teknolojisi, televizyon prodüksiyonu, montaj, kurgu, sunuculuk ve televizyon haberciliği gibi konularda teorik ve pratik eğitimler veren bir lisans programıdır.

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı mezunu ne iş yapar?

Mezunlar televizyon sektöründe geniş bir iş alanına sahip olurlar. Televizyon kanallarında muhabir, sunucu, editör, kameraman, yönetmen, prodüktör, yapımcı, program koordinatörü, haberci, araştırmacı, grafik tasarımcısı, ses mühendisi, ışık teknisyeni gibi birçok pozisyonda çalışabilirler. Bunun yanı sıra, reklam ajansları, medya planlama ve satın alma şirketleri, film stüdyoları, radyo kanalları, dijital medya ajansları gibi birçok farklı kurumda da iş bulma fırsatı bulabilirler.

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümü dersleri nelerdir?

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Televizyon Haberleri Yazımı
  • Televizyon Haberleri Sunuculuğu
  • Televizyon Programcılığı
  • Röportaj ve Haber Araştırması
  • Görsel İletişim Teknikleri
  • TV Haberlerinde Kamera Kullanımı
  • TV Haberleri Yapım Süreçleri
  • Televizyon ve Toplumsal Değişim
  • Yeni Medya ve Televizyon
  • Televizyon Programlarında Sunum ve Yönetmenlik

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş