Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Nükleer Enerji Mühendisliği bölümü nedir, Nükleer Enerji Mühendisliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 662 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Nükleer Enerji Mühendisliği bölümü nedir?

Nükleer Enerji Mühendisliği, nükleer enerjinin kullanımı, tasarımı ve güvenliği konularında eğitim veren bir mühendislik dalıdır. Öğrencilere nükleer fizik, radyasyon etkileşimi, nükleer yakıt döngüsü, reaktör tasarımı, nükleer malzeme mühendisliği, nükleer enerji politikaları, nükleer güvenlik ve radyasyon korunması gibi konularda eğitim verilir.

Nükleer Enerji Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Nükleer Enerji Mühendisliği mezunları, nükleer enerji santrallerinde çalışabilirler. Nükleer enerji santrallerinin tasarımı, kurulumu, işletimi ve bakımı gibi alanlarda çalışma fırsatları bulabilirler. Bunun yanı sıra, nükleer tıp, radyasyon onkolojisi, nükleer silahların kontrolü ve güvenliği, radyasyon ölçümü ve korunması gibi alanlarda da çalışma fırsatları olabilir.

Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Nükleer Enerji Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Nükleer Enerji Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Nükleer Enerji Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Radyasyon Fiziği
  • Nükleer Yakıtlar
  • Nükleer Reaktörler
  • Radyasyon Kalkülüsü
  • Nükleer Yakıt Döngüsü
  • Nükleer Sistemlerin Kontrolü ve Korunması
  • Radyasyon Koruması
  • Nükleer Yakıt Ekonomisi
  • Nükleer Reaktör Tasarımı
  • Nükleer Yakıt Teknolojisi

Nükleer Enerji Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Nükleer Enerji Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş