Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Üniversitede Kendinizi Geliştirmek İçin Yapmanız Gereken 11 Şey

Üniversitede Kendinizi Geliştirmek İçin Yapmanız Gereken 11 Şey

Üniversite hayatını yaşarken yapmadığımız şeyler ileride pişmanlık yaratabilir. O yüzden üniversitede kendinizi geliştirmek için harika bir liste oluşturduk.

Eğitim GOOGLE Abone Ol 18621 0 1 yıl önce 1 yıl önce

1.En az bir sene bir arkadaşınız ile yaşayın

Üniversite yılları şüphesiz ki en güzel yıllar. Belki de çoğu öğrenci bu yıllarda insan tanımaya başlıyor. Bizim önerimiz ise bir arkadaşınızla beraber ev arkadaşı olmanız veya yurt ortamında kalmanız olacaktır. Çünkü bir insanı yakın bir şekilde böyle tanıyabiliyoruz. Diyeceksiniz ki bu insanı neden geliştirsin. Çünkü paylaşmayı öğreneceksiniz. Aynı zamanda sabrı ve ortak karar almayı öğreneceksiniz. Bazen aranızda problemler oluşacak ve bu problemleri çözmeyi öğreneceksiniz.

2.En az iki farklı hobiniz olsun

Hobi edinmek sizi sadece sosyalleştirmek aynı zamanda geliştirir de. Bir öğrencinin kişisel gelişimine katkı sağlayan belki de en önemli şey hobi edinmektir. Tenis oynamak, dağcılık kulübü ile 2 gün çadırda kalıp ekmeğini taştan çıkarmak veya heykel yapmak. Size de çok çekici gelmiyor mu ama. Bu size hobi edinmenin yanı sıra farklı kişilerle tanışma imkanı da tanıyacaktır.

3.Bilgisayar becerini geliştir

Çağımız teknoloji çağı. İşinizde iyi olabilirsiniz ancak günümüzde bilgisayar programlarını kullanabilmek çok önemlidir. Üniversitede kendimi nasıl geliştirebilirim sorusunun cevabı aslında ekstra beceriler edinmeniz olacaktır. Bir heykeltıraş mezunu olduğunuzu ve satış yapan bir sanat galerisinde çalıştığınızı düşünün. Ne kadar satış yaptığınızı bir şekilde bilgisayara girip, müşteri bilgilerini kaydetmeni gerekiyor. Bu basit örneği şimdi kendinize evirin. O zaman artısını anlayacaksınız.

4.Evde boş boş durma, dışarıya çık

Üniversite hayatınız boyunca çok boş vaktiniz olacak, bunu belirtelim. Bu vakti sosyal medyada geçirmeyi istemezsiniz umarım. Okuldan arta kalan zamanınızı iyi veya kötü değerlendirmek tam anlamıyla sizin elinizde. Okurken kendinizi geliştirmek kadar güzel bir şey yok. O yüzden dışarı çıkın, gezin, yeni insanlar tanıyın ve sosyal olun. Bu kendinize olan güveninizin artmasına da faydalı olacaktır.

5.Konferanslara katıl

Dönem içinde bazı öğrenci kulüpleri sektörlerle alakalı tecrübeli kişilerle birlikte organizasyonlar düzenlerler. Sürekli kendini geliştirmek isteyen ve bilgiye aç bir öğrenciysen bu kariyer günleri etkinlikleri tam sana göre. Özellikle ilgi duyduğun alanlardaki tecrübeli kişilerin hikayeleri senin motivasyonunu arttıracaktır.

6.Gönüllü deneyimler edin

Kişinin kendini geliştirme yolları arasında en etkili olanlardan biri de gönüllü deneyimlerdir. Sosyal sorumluluk projelerinde görev alarak kalbin ile düşünmeyi sağlayabilirsin. Bir insana yardım etmek ve onun kalbine dokunabilmek çok güzel bir şey. En ilginç sosyal sorumluluk projeleri hakkında yazdığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

7.Erasmus yap

Yurt dışı için bu ara imkanlar biraz zor biliyoruz. Ancak okulunun desteklediği Erasmus programlarına başvuruda bulunabilirsin. Yapmanız gereken sadece yabancı dil sınavını geçmek ve belli bir not ortalamasına sahip olmak. Kendinizi geliştirmenin bir diğer önemli konusu da Erasmus. Destek programlarıyla yurtdışı eğitimini bedavaya getirebilirsin. Ece'nin Portekiz Evora'da Erasmus deneyimini okumak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

8.Freelancer olarak para kazan

Pandemi sonrası sizin de bildiğiniz gibi çoğu sektör uzaktan çalışma sistemine geçti. Gelecekte de bu durum artacak gibi duruyor. Grafik tasarım öğrenciler, iletişim fakültesi öğrencileri veya yazılımcılar freelancer sitelerinden hem kendini geliştirebilir hem de para kazanabilirler. Genel olarak blog yazarlığı, çeviri, yazılım, tasarım gibi alanlarda öğrenciler kendini geliştiriyorlar.

9.Üniversite hayatında mutlaka 5 farklı şehirde bulun

İş hayatına giriş yaptıktan sonra paranız olacak olabilir ancak pek vaktiniz olacağını düşünmüyoruz. Kısa dönemlik planlar yapmanızı tavsiye ediyoruz. Mesela 100 gün boyunca kendini geliştirmek adlı bir liste oluşturun ve bu listedeki şehirleri ziyaret edin. Hatta listeyi detaylandırıp o şehirlerdeki popüler veya tarihi yerleri görmek için plan yapın. Öğrenciler için otobüsle Avrupa turu nasıl yapılır makalemizi de okuyabilirsiniz.

10.Yabancı dilinizi geliştirin

Yabancı dil öğrenmek o kadar da zor değil. Yabancı dil öğrenmek için kendini geliştirme etkinlikleri düzenleyin. Bu evde altyazılı dizi izlemek olur. İngilizce müzik dinleme ve kelimeleri anlamak olur veya ilgi alanınıza göre İngilizce blog siteleri olur. Evde kendini geliştirmek için yapılacak aktiviteler listenizi oluşturun ve uygulayın. Bu konuya oldukça özen göstermelisiniz. Ek olarak chatleşebileceğiniz yabancı bir arkadaş da edinebilirsiniz:) İngilizce Öğrenmek İçin Kullanabileceğiniz En İyi 10 Araç yazımızı da okuyabilirsiniz.

11.Öğrenci kulüplerine katılın

Öğrenci kulüplerine katılmanız sizleri grup etkinliklerinde ne kadar yaratıcı olabileceğinizi fark etmenizi sağlayacak. Etkinlikler düzenleyerek network edinebilir, grup çalışmalarındaki farkındalığını arttırabilirsin. Hem de sosyal bir çevren olacaktır. Öğrenci kulüplerine katılın! En iyi öğrenci kulüpleri hakkında bilgi almak istersen bağlantıya tıklayabilirsin.

Sizler için üniversitede kendini geliştirmek için yapmanız gereken şeyleri listeledik. İnanın bu liste eksik ama fazla değil bunu biliyoruz. Çeşitli şekillerde motivasyonunuzu yakalayın. Uzun veya kısa vadeli amaçlar koyarak bu hedeflere doğru ilerleyin. Mesela 50 gün içinde bilmediğim konularla ilgili bir aktivitede uzmanlaşacağım gibi bir şey düşünebilirsiniz. Alın size 50 günde kendini geliştirmek için yapabileceğiniz faydalı aktivite.

İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.