Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
KPSS Ortaöğretim Meslekleri Nelerdir?

KPSS Ortaöğretim Meslekleri Nelerdir?

Sizler için KPSS ortaöğretim meslekleri nelerdir, araştırdık bulduk. 2023 yılında KPSS ortaöğretim sınavlarına gireceklere başarılar dileriz.

Eğitim 235423 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Düz lise mezunları KPSS ile atama yapılmakta olan devlet memurluğu kadrolarına atanabilmek için KPSS sınavından çok yüksek puan almalıdırlar. Kadro sayısının kısıtlı olması nedeniyle sadece sınav sonuçları yüksek olan adaylar kadroya alınmaktadır. KPSS puanıyla hangi meslek grubuna başvuru yapılırsa yapılsın yüksek puan beklentisi vardır.

KPSS ortaöğretim meslekleri ve maaşları herkesin merak ettiği bir konudur. KPSS sınavına katılan herkes bu sınavın hangi mesleklere olduğunu merak edebilir. KPSS ortaöğretim puanıyla tercih edebileceğiniz Ortaöğretim meslekleri aşağıda sıralandığı gibidir.

Gardiyan/ İnfaz Koruma Memuru

KPSS ortaöğretim sınavı ile tercih yapabileceğiniz mesleklerden birisi Gardiyan/ İnfaz koruma memurluğudur. Cezaevi ve ıslahevlerinde düzen ve disiplinden sorumlu olan kişilere gardiyan denilmektedir.

Hizmetli

Kamu da belirli mesai saatleri arasında çay servisi, temizlik ve odacılık gibi işlerde görev alan kişilere hizmetli denilmektedir. KPSS sınavına katılarak kadrolu bir şekilde hizmetli olmak mümkündür.

İtfaiye Eri

Yangın söndürme, araç kullanma ve arama kurtarma çalışmalarında görev alan kişiler itfaiye erleridir. KPSS ortaöğretim mesleklerinden biri olan İtfaiye erliği için sınavdan yüksek puan almanız gerekmektedir.

En İyi KPSS Ortaöğretim Kaynakları

Sizler için En iyi KPSS Ortaöğretim kaynaklarını listeledik.

Hepsiburada.com

Zabıta Memuru

Zabıta memurları görevlendirildikleri bölgede kamu düzeninden sorumludurlar. Huzurlu bir ortam sağlamak ve halk sağlığını korumak gibi görevleri vardır. Aynı zamanda zabıta memurlarının bazıları sabit bazıları ise gezici olan denetleme yapmaktadırlar.

Memur

KPSS önlisans meslekleri arasında da yer alan memurluk, idari sisteme bağlı olarak kamu hizmeti yapmak üzere görevlendirilen meslek grubuna verilmiş addır. Kamu görevlisi sıfatına sahip olan memurlar devletin güvencesi altında çalışmaktadır.

Teknisyen

Teknisyenler teknik bilgileri ve becerileri ile çalışan kişilerdir. Uçak teknisyeni ya da elektrik teknisyeni gibi birçok dalları bulunmaktadır. Devlette teknisyen olarak çalışmak için KPSS sınavına girilmesi gerekmektedir.

Bekçi

Bekçiler geceleri belirli bir bölgenin güvenliğini sağlamak için görev alan kişilerdir. Bekçi olmak için KPSS sınavına katılarak bekçi olabilirsiniz. Özel durumlar dışında akşam 10 ila sabah 6 saatleri arasında görev yapmaktadırlar.

En İyi KPSS Ortaöğretim Kaynakları

Sizler için En iyi KPSS Ortaöğretim kaynaklarını listeledik.

Hepsiburada.com

Düz Memur

Düz memur kadrosu, kamu sektöründe masa başı iş yapan personeller olarak nitelendirilmektedir. Kuruma ait olan işleri, yazışmaları, evrak işlerini yapmaları beklenmektedir.

İmam – Müezzin – Kuran

Müezzinler, camilerde ezan okuyan, sala getiren, namazlarda selam ve teşbih dualarını okuyan kişilere denilmektedir. KPSS ortaöğretim meslekleri arasında müezzinlik vardır.

Şoför

Kara yollarında ticari olarak tescillenmiş motorlu araçların taşıma hizmetini sunan kişilerdir. Gerekli belgeler ve eğitime sahip olan kişiler kamu da şoför olarak çalışma imkanından yararlanabilmektedir.

Gassal

Gassallar genel olarak hastanelerde ve camilerde cenaze yıkama kısımlarında çalışmaktadırlar. Çalışma ortamları fazlasıyla soğuktur bu işi yapacak olan kişilerin gerekli bilgilere sahip olmaları beklenmektedir.

En İyi KPSS Ortaöğretim Kaynakları

Sizler için En iyi KPSS Ortaöğretim kaynaklarını listeledik.

Hepsiburada.com

Veteriner Sağlık Teknisyeni

Veteriner sağlık teknisyenleri evcil ve çiftlik hayvanlarının sağlıklarını korumak, tedavi etmek, beslenmelerini düzenlemek ve hayvan ıslah çalışmalarında görev alan kişilerdir. Bu işi yapmak için görev alacak kişilerin yeterli teknik bilgilere sahip olmaları gerekmektedir.

Laborant

Laborantlar’da tıpkı veteriner sağlık teknisyenleri gibi evcil ve çiftlik hayvanlarının bakımını üstlenen kişilerdir. Laborant olmak ve kamu da çalışmak için KPSS sınavına girebilirsiniz.

Çocuk Bakıcısı

Çocuk bakıcıları bebeklerin mamalarını hazırlar ve uyku zamanlarını takip ederler. Bakıcılar genellikle çocukların temel ihtiyaçlarının yanı sıra gelişimine de katkıda bulunmak için önemli bir destek vermektedir.

Hemşire

KPSS ile girilebilen mesleklerden bir diğeri de hemşireliktir. Hemşireler geniş uygulama alanlarına sahiptirler. Tedavi planını uygulamak, tedavinin gidişatını incelemek, hastaya fiziksel muayeneden geçirmek, hastanın takibini sağlamak ve acil durumlarda müdahale etmek gibi görevleri vardır.

KPSS lise mezunları hangi meslekleri seçebilir?

Kpss lise mezunları aşağıdaki meslek gruplarını terci edebilirler:

KPSS ortaöğretim sınavına kimler girebilir?

KPSS ortaöğretim sınavına liseden mezun olanlar (ortaöğretim mezunları) ile 2 yıl içerisinde lise mezuniyetini elde edebilecek kişiler girebilmektedir.

En İyi KPSS Ortaöğretim Kaynakları

Sizler için En iyi KPSS Ortaöğretim kaynaklarını listeledik.

Hepsiburada.com
İçeriği Paylaş