Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus Deneyimi

Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus Deneyimi

Portekiz Evora’da Erasmus deneyiminizi en iyi şekilde yaşayabilmeniz adına sizlere naçizane tavsiyeler vereceğim. Hazırsanız başlıyoruz.

Yurtdışı 9474 Güncelleme: 2 yıl önce 3 yıl önce

Fakat takdir edersiniz ki bu söylediğim Portekiz’in her şehri için geçerli değil. Erasmus için şehir seçmek, en az ülke seçmek kadar önemlidir. Hayatımın en güzel 10 ayını Portekiz’de geçirmiş biri olarak sizin için güzel bir makale hazırladım. Portekiz Evora’da Erasmus deneyiminizi en iyi şekilde yaşayabilmeniz adına sizlere naçizane tavsiyeler vereceğim. Hazırsanız başlıyoruz.

Erasmus’a Başvururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Erasmus yapmak isteyen çoğu insanın aklına gelen ilk soru “Erasmus için en uygun ülke hangisidir?”. İlk olarak sizlere böyle bir sorunun cevabının Erasmus’a giden insan sayısı kadar farklı olacağını belirtmeliyim.

Öncelikle Türkiye’de okuduğunuz üniversitenin hazırlamış olduğu İngilizce dil sınavından yine üniversitenin belirlediği baraj puanını geçerek dil seviyenizin Erasmus’a gitmek için yeterli olduğunu kanıtlamalısınız. Bu İngilizce yeterlilik sınavı, writing, reading ve speaking şeklinde hazırlanır. İngilizce bilginiz sıfır olsa dahi 2 aylık sıkı bir çalışma ile rahatlıkla yeterli puanı alabilirsiniz. Bu sınavı geçemezseniz bir sonrakine girebiliyorsunuz, endişelenmeyin.

Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus Deneyimi

Sınavı geçtiğinizde okulunuz sizlere anlaşmalı olduğu Avrupa ülkeleri ve okullarının yazılı olduğu bir liste verir. Siz de bu listeden seçiminizi yaparsınız. Bu adım en kritik noktalardan biridir. Burada her kafadan bir ses çıkar ve tavsiye maksatlı sözler deneyiminizi bir kabusa dönüştürebilir.

Erasmus deneyiminizi güzelleştirecek olan şey gideceğiniz ülke değil şehirdir. Bunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Benim 3 seçeneğim vardı; Polonya, Portekiz - Evora ve İspanya. Polonya’yı elememin sebebi kültürel olarak daha farklı bir ülkede yaşamak istememdi. İspanya ve Portekiz arasında seçim yapmam gerektiğinde ise ekonomik sebepler daha ön plana çıkıyordu. Portekiz İspanya’ya göre daha ucuz bir ülke ve bu iki ülke hemen hemen aynı kültürel özelliklere sahip.

Sınavı kazandığımda burs hakkını da kazanamamıştım. Çünkü diploma puanı benden daha yüksek olan biri listede önümdeydi. Yaklaşık 2 ay boyunca yedekte bekledim ve şansa bakın sırada önümde olan kişi gitmekten vazgeçti. Burs ücretim 400 € idi. Bu para size hibe olarak veriliyor. Portekiz’de Erasmus masrafları düşünüldüğünde bu ücret yeterlidir. Çünkü ben gittiğimde (2018-2019 dönemi) Euro 4-5 TL civarlarında seyrediyordu. Fakat günümüzde 1 Euro’nun 10 küsür TL olduğunu düşürsek Portekiz’de Erasmus yapmak pek çok Avrupa ülkesi ile kıyaslandığında hala çok daha ekonomik durumda.

Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus Deneyimi

Portekiz Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Portekiz Erasmus vize başvurusu, Ankara’daki Portekiz Büyük Elçiliği’ne kişisel olarak yapılıyor. Örneğin; Amerika ve İtalya gibi ülkelerin konsoloslukları, aracı kurum ile başvuru kabul ediyor. Fakat Portekiz Konsolosluğu aracı kurum kabul etmiyor kesinlikle. Portekiz Erasmus vizesi için Ankara’ya bireysel olarak gidip görüşmeyi sizin yapmanız gerekiyor. Portekiz harici farklı ülkeleri de gezebilmek adına Schengen vizesine başvuruyorsunuz. Vize ücreti 80 Euro civarında. Bu evre ile ilgili gözünüzü korkutmak istemem ama görüşmeye çok iyi hazırlanmanız gerek. Sizden istenilen bilgileri çok iyi okuyup gerekli belgeleri eksiksiz hazırlayarak görüşmeye gitmelisiniz. Vize görüşmeniz için randevunuzu sconsular.ankara@mne.pt adresine mail göndererek alıyorsunuz. Telefonla görüşmek isterseniz bu pek hoş karşılanmıyor konsolosluk tarafından. Bunun için mail atmanız her şekilde daha sağlıklı olacaktır. Vizeniz maksimum 1 aya kadar sonuçlanıyor.

Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus Deneyimi

Vizenin çıkış süresini hesaba katarak Erasmus’a gidiş zamanınızdan yaklaşık 2 ay önce başvurunuzu yaparsanız, vize görüşmesinde karşılaşacağınız olumsuzluklara karşı Erasmus sürenizden yememiş olursunuz ve red yeme ihtimalinize karşı başka randevu almaya zamanınız kalır. (Şahsen ben sevgili vize memurunun çıkardığı zorluklar dolayısıyla 2 kez görüşmeye gittim ve Evora’daki ilk dönemime 1 buçuk ay geç başladım).

Vize görüşmeleri Türkçe olarak yapılıyor. Aklınızdaki tüm soruları sormak, vize randevusu almak için Ankara’daki Portekiz Büyük Elçiliği web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Son olarak Facebook’ta kurulmuş Portekiz’de Erasmus grubuna katılıp orada post paylaşarak Türk öğrencilerden bilgi alabilir veya süreçle ilgili deneyimlerini paylaşan insanlardan faydalanabilirsiniz.

Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus Deneyimi

Portekiz Evora’da Yaşam

Ben Erasmus Değişim Programı çatısı altındaki Erasmus eğitimi ve Erasmus stajı imkanlarından Portekiz’in Evora şehrinde yararlandım. Türkiye’de İngilizce dil sınavını geçtiğim andan itibaren araştırma yapmaya başladım. Size tavsiye edebileceğim en önemli nokta da sürekli araştırma yapmanız olur. Pek çok okulun sahip olduğu üzere Portekiz’de de ESN (Erasmus Student Network) sistemi mevcuttur. Anlamı öğrenci birliği olan ve kesinlikle kar amacı gütmeyerek gönüllü olarak çalışan bu kurum, öğrencilerin Erasmus yaptıkları ortamı ve kültürü tanımaları ve buradaki insanlarla kaynaşmaları adına çalışmalar yapar, etkinlikler düzenler. ESN web sitesinden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus Deneyimi

ESN size bir ‘Buddy’ atar. Bu kişi sizin üniversitenizde okuyan ve size orayı tanıtacak, ev bulmanıza yardımcı olacak ve herhangi bir ihtiyacınızda size yardım edecek olan kişidir. Buddy’niz de öğrenci olduğu için bazen zamanı olmuyor ve size yardım edemeyebiliyor. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmak için önceden araştırmalarınızı mutlaka yapın ve hazırlıklı gidin. Erasmus’a gitmeden önce Buddy’niz size Facebook’tan ulaşıp iletişimi başlatacaktır.

Portekiz’de Erasmus yapmak sizin için kesinleştiyse oradaki okulunuz ile mailleşmeler başlar. Burada ilk olarak Portekiz’deki okulun yurt hizmeti verip vermediğini ve eğer veriyorsa yer olup olmadığını sormalısınız. Çünkü genel olarak 3. Dünya ülkelerinden Portekiz’e okumaya gelen öğrencileri yurtlara yerleştirdikleri için yer çok çabuk doluyor. Yurt ücretleri aylık 100-150 Euro civarında. Odalar 2 kişilik, tuvaletiniz ve duşunuz bulunuyor. Yemek alanları ortak olarak kullanılıyor. Ben bu hizmeti bilmediğim ve sağ olsun Türkiye’deki okulum da beni hiçbir konuda bilgilendirmediği için yurt başvurularını kaçırmıştım. Sonra kolları sıvadım ve araştırmaya başladım. Size konaklama açısından birkaç tavsiye vereceğim:


Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus Deneyimi

Portekiz Evora’ya Ulaşım

Ben Portekiz’e staj ve eğitim için toplamda 2 kez gidip Türkiye’ye de 2 kez döndüğüm için pek çok farklı yol denedim. Tabi 2018-2019 dönemi uçak ve otobüs bileti fiyatları şimdiye göre daha ucuzdu. Fakat yine de en ucuz yol olduklarını temenni ederek sizlerle kendi tecrübelerimi paylaşacağım. İlk önce Portekiz’e ulaşım rotası olarak İstanbul’dan Pegasus ile İspanya Badajoz Havalimanı ve oradan otobüs ile Portekiz - Evora rotasını kullandım. Otobüs firması olarak da ALSA’yı öneririm. Portekiz-İstanbul rotası olarak da Evora’dan otobüs ile Porto, Porto’dan uçakla İtalya Milan ve Milan’dan da uçakla İstanbul şeklinde geldim. İsterseniz Portekiz’e giderken İstanbul’dan Bulgaristan’a otobüs ile gidebilirsiniz. Yaklaşık 7 saat sürüyor. Bulgaristan’dan uçakla Lizbon’a geçip oradan da otobüsle yine Evora’ya ulaşabilirsiniz.

Portekiz’de Erasmus Yapmanın Avantajları

Sıcakkanlı İnsanlar

Portekiz insanı gipsy kültüründen geldikleri ve Brezilya’yı sömürürken aynı zamanda onlardan çok şey de öğrendikleri için dünyanın belki de en anlayışlı, rahat, eğlencelerine düşkün ve açık iletişimli milletlerinden biridir. Türk kültüründen çok farklı değillerdir. Fakat bu zorlanmayacağınız anlamına gelmez tabii ki de. Örneğin; ben kendimi çok kısa bir süre sonra evimde gibi hissederken, başka arkadaşım 2 hafta gibi bir süre kalabilmiş ve Erasmus’unu yarıda keserek Türkiye’ye geri dönmüştü. Herkesin deneyimi ve olaylara bakış açısı farklıdır. Bu yüzden unutmayın ki yerel insanlarla kuracağınız ilişkiler sizin bu kültüre ve ortama alışmanız açısından çok çok önemlidir. Akdeniz insanının sıcaklığını ve rahatlığını Portekiz’de iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Kendinizi hiç kasmayın ve ortamın tadını çıkartın. Türk olduğum ve Portekizce bilmediğim için Portekiz’de hiçbir şekilde dışlanmadım. Aksine insanlar her zaman sıcakkanlı ve yardımsever davrandılar. Bu da Evora’yı evim gibi görmemde çok etkili oldu.

Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus Deneyimi

Erasmus’ta Küçük Şehir İmkanları

Evora, Lizbon’a otobüs ile yaklaşık 1 buçuk saat uzaklıkta yer alan oldukça küçük bir şehir. Evora Üniversitesi de 500 yıllık tarihe sahip Portekiz’in en köklü üniversitelerinden biridir. Evora’da ESN’nin iyi çalışması ve buranın genellikle bir öğrenci şehri olması sebebiyle hayatımın en eğlenceli günlerini yaşadım ve en güzel arkadaşlıklarını edindim. Portekiz’in neredeyse bütün şehirlerini görme imkanım oldu. Beni şaşırtan şeylerden biri de şehirlerarası ekonomik ve sosyal uçurumdu. Küçük şehirde yaşamanın avantajı bu yönden çok fazla çünkü giderleriniz epeyce azalıyor. Fakat unutmamalısınız ki Braga, Guarda, Portalegre gibi şehirler Erasmus anlamında kötü şartlara sahipler. Genel olarak Evora, Lizbon, Porto, Coimbra gibi şehirler de oldukça iyi imkanlara ve üniversitelere sahip olan yerlerdir. “Buralar güzel de hayat pahalı değil mi?” dediğinizi duyar gibiyim. Büyük şehirler her zaman küçük şehirlere göre pahalıdır fakat güzel bir araştırma ile gerek yemek konusunda gerekse de ev kiraları konusunda bütçenize uygun seçenekleri her zaman bulabilirsiniz. Özellikle Lizbon, Portekiz'deki en iyi şehirlerden biri. Ayrıca son olarak araştırarak yakalayabileceğiniz ekonomik fırsatlarla Avrupa’nın pek çok şehrini gezebilir, yeni kültürler tanıma imkanı elde edebilirsiniz. Örneğin; Flixbus otobüs şirketi ile kampanyalı zamanlarda 2 Euro’ya hafta sonları İspanya’nın farklı şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Buraya, yararlanabilmeniz açısından Flixbus’ın web sitesini bırakalım. Porteki erasmus masraflarını en aza indirgeyerek bol bol gezebilirsiniz.

Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus Deneyimi

Portekizce Öğrenmek

Portekiz’de Erasmus yapmanın en büyük avantajı Portekizce öğrenmek. Hem de çevreniz Brezilyalılarla da çevrili olacağı için Portekizce’nin pek çok versiyonunu aynı anda öğrenebileceksiniz. İyi bir sosyal çevreye sahip olursanız dil seviyeniz ve çeşitliliğiniz de bu derecede artacaktır. Portekiz’de kaldığınız sürece okulda Portekizce dersiniz olacak ve Türkiye’ye döndüğünüzde öğrenme sürecinize devam ederseniz sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus DeneyimiPortekiz’de Erasmus Stajı

Portekiz Erasmus stajı deneyimi ile alakalı 2 şeyden bahsetmem gerekiyor. Öncelikle ben Portekiz Evora’da 2 dönem kaldım. İlk dönemim normal eğitim sürecim ikinci dönemim de staj sürecimdi. Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Portekiz’deki bölüm hocamdan rica edip öğrenci belgesi ile tüm evrak işlerini de kendim yaparak stajımı ayarladım. Yine Evora Üniversitesi’nde profesör asistanı olarak stajımı yaptım. Staj konusunda çok farklı yöntemler ve süreçler mevcut. Okulunuzun size sunduğu ve sunmadığı imkanlarla yetinmeyerek araştırma yaparsanız, Erasmus stajı için mutlaka kendinize uygun bir yer bulacaksınız.

Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus Deneyimi

Portekiz’de Öğrenci Olmak

Portekiz'de öğrenci olmak benim için mükemmel bir duyguydu. Şehir merkezindeki hayat görülmesi gereken ve görülmeye değerdi. Avrupa ülkelerine yakınlığı, kalacak yerin çok seçenekli olması ve erasmus öğrencisi sayısının fazla olması bu ülkede yaşamayı daha da eğlenceli kılıyor. Özelikle Lizbon hakkındaki bilgileri duyunca şaşıracaksınız. Portekiz'in gezilecek o adar çok yeri var ki anlatamam. Portekiz erasmus üniversiteleri ile meşhur. Neredeyse Türkiye'deki çoğu üniversitenin Portekiz'e bir kapısı oluyor.

Portekiz’de öğrenci olmak hayatınızda yaşayabileceğiniz en güzel deneyimlerden biridir. Erasmus’u bitirip Türkiye’ye döndüğünüzde bunu daha iyi anlıyorsunuz. Geriye baktığımda hayatıma giren pek çok milletten insan, anı, entelektüel ve kültürel birikim sayesinde bugün kendimi çok daha anlayışlı, empati yapabilen ve her türlü ortama ayak uydurabilen bir insan olarak görüyorum. Eminim ki sizler de Portekiz’de Erasmus yaptıktan sonra tüm bu deneyimlerin sahibi olacaksınız. Hemen uçak biletinizi kapın! Portekiz’de geçireceğiniz her anın tadını çıkarmanız dileğiyle…

Tecrübeden Dinleyin; Portekiz Evora’da Erasmus Deneyimi

University of Évora (Universidade de Évora)

İçeriği Paylaş