Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Dünyadaki En Sıra Dışı Sosyal Sorumluluk Projeleri

Dünyadaki En Sıra Dışı Sosyal Sorumluluk Projeleri

Bugün içimize su serpen çok güzel bir konuyla beraberiz. Sosyal sorumluluk projeleri hakkında sizlere bilgilendirme sağlayıp örneklerle betimleyeceğiz.

Eğitim 24827 Güncelleme: 2 yıl önce 2 yıl önce

Sosyal sorumluluk nedir?

Bir kişinin veya bir kuruluşun, kendi çıkarları haricinde toplumun yararına gerçekleştirdiği her türlü proje sosyal sorumluluk projesi olarak nitelendirilebilir. Sosyal sorumluluk projelerinde kar veya kişisel çıkar gözetilmemektedir. Genel olarak eğitimde fırsat eşitsizliği, çevre problemleri veya Tıbbi tedavinin yetersiz olması gibi toplum odaklı çalışmalar, sosyal sorumluluk konularına örnek olarak gösterilmektedir.

Sosyal sorumluluk proje konuları nelerdir?

Sosyal sorumluluk proje konularından örnek vermek gerekirse; sivil toplum kuruluşlarının toplumsal fayda sağlamak amacıyla yürüttüğü çalışmalardan bahsetmek doğru olacaktır. Ülkemizde ve dünyada genel olarak fakirlik, eğitim, kadın ve çocuk hakları, sağlık, cinsiyet eşitliği veya engelli bireyler için yapılan çalışmalardır.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Türkiye'nin sosyal sorumluluk projeleri nelerdir?

Kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin başlattığı ve toplum problemlerine odaklanan sorunlar için başlatılan çalışmalardır. Ülkemizde çok ses getiren ve en iyi sosyal sorumluluk uygulamaları nelerdir sorusunun cevabını birkaç madde halinde aşağıya listeledik.

Doğan Gazetecilik - Baba Beni Okula Gönder

Doğan Gazetecilik şirketinin “Baba beni okula gönder” isimli sosyal sorumluluk projesi büyük yankı uyandırmıştı. Projenin amacı okula gidemeyen veya gönderilmeyen kız çocuklarını okula göndermeyi amaçlamaktadır. Bu proje sayesinde çok sayıda kız çocukları okullarına ulaştırılmıştır.

Koç - Meslek Lisesi Memleket Meselesi

Koç Grubu, ülkemizdeki meslek liselerinin düşük gösterilmesinin veya önünün kapatılmasının önüne geçmek için bu sosyal sorumluluk projesini başlatmıştır. “Meslek lisesi memleket meselesi” projesi ile nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve öğrencilere burs, staj gibi avantajların verilmesi sağlanmıştır.

Mercedes - Her Kızımız Bir Yıldız

Mercedes Grubu ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin ortaklaşa yürüttüğü projede kadınların iş hayatındaki rolünü arttırmak ve daha çok kadın iş insanı yetiştirmek amaçlanmıştır. Mercedes, “Her Kızımız Bir Yıldız” projesi ile kadın istihdamını da arttırmıştır.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Turkcell - Kardelenler

Türkiye’deki sosyal sorumluluk projelerine örnek gösterilebilecek en iyi sosyal sorumluluk projeleri arasında yer alan “Kardelenler”, eğitimde fırsat eşitliği sağlanması amacı ile kız çocuklarının eğitimine destek sunan bir proje olarak biliniyor. Türkiye’nin operatörü Turkcell, bu proje sayesinde 100 binden fazla kız öğrenciye ulaşmıştır.

Vodafone - Düşler Akademisi

Türkiye Vodafone Vakfı ve Alternatif Yaşam Derneğinin katkılarıyla oluşturulan “Düşler Akademisi” projesi, engelli vatandaşların sanat alanında kendilerini ön plana çıkartması hedeflenmiştir. Projeye çok ünlü sanatçıların da destek verdiği bilinmektedir. Özel sektörün bu faydalı sosyal sorumluluk projeleri üretmeleri toplum için de oldukça yararlı olacaktır.

Dünyadaki sosyal sorumluluk projeleri örnekleri

Uluslararası sosyal sorumluluk projeleri örnekleri aşağıdaki gibidir.

Marks & Spencer - Shwopping

Marks & Spencer’ın başlattığı “Shwopping” projesi, kişilerin kullanmadığı veya eskiyen ürünlerinin geri dönüştürülmesini sağlayan bir projedir. Kampanyadan sağladığı kazançları ile büyük bir tasarruf sağlandı.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Unilever - Farewell To The Forest

Hızlı tüketim sektöründe faaliyetlerini sürdüren Unilever, “Farewell to the forest” projesi ile Brezilya ve Endonezya’daki 1 milyon ağacın yok olmasını önlemek amacıyla en iyi sosyal sorumluluk projelerinden birine imza attı.

Coca Cola - Atıksız Bir Dünya

Coca Cola şirketi, susuzluğu önlemek amacıyla sürdürülebilir bir geri dönüşüm projesi başlattı. Sattığı ürünlerin şişelerini ve ambalajlarını geri toplayarak %100 geri dönüştürülebilir ürünler ortaya çıkarttı. Aynı zamanda kullandığı tüm suyu da çevreye geri verme taahhüdünden bulundu. Coca Cola’nın hedefinde ise 2030 yılına gelindiğinde karbon ayak izi oranını %25 azaltmak var.

Starbucks

Starbucks, işe alım uygulamalarında hem iş gücünü çeşitlendirmek hem de farklı gruplara fırsat sağlamak amacı ile 2025 yılına kadar 2500 ABD gazisi veya eşini işe alma sözü verdi. Dünyadaki sosyal sorumluluk projeleri örnekleri arasında en iyi projelerden biri olarak gösteriliyor.

Google

Google, dünya üzerindeki veri merkezlerinden %50 daha az enerji kullanan veri merkezi tasarı ile yenilenebilir enerji alanında birçok ödüle sahip. Ayrıca daha fazla geliştirebilmek adına da 1 milyar $ yenilenebilir enerji yatırımı sözü verdiler. Aynı zamanda Gmail gibi bir hizmeti sağlayarak da israfı en çok önleyen şirketlerden biri. Online sosyal sorumluluk projeleri nelerdir diye soracak olursanız en iyi cevap olarak Google uygulamalarını örnek gösterebiliriz.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

AIESEC

AIESEC dünya ülkelerindeki öğrencilerin gönüllülük projelerinden yararlanarak sosyal sorumluluk alanında çalışma yapmalarını desteklemektedir. Bu anlamda Aiesec Global Volunteer Prag ve Aiesec Global Volunteer Kamboçya deneyimlerini tecrübe etmiş kişilerin yazdığı makaleleri okuyabilirsiniz.

Türkiye İş Bankası

Türkiye iş bankasının sosyal sorumluluk projelerini ne kadar yazsak bitiremeyiz. Satranç sınıfları projesiyle ülkemizde 30.000 civarında satranç sınıfı açmıştır. Ve satranç kitaplarıyla desteklemiştir.

Sizde “katılabileceği sosyal sorumluluk projeleri neler olmalı” diye kendinize soruyorsanız aslında size net bir cevap veremeyiz. Topluma faydalı, çevre bilinci yüksek, fırsat eşitsizliği karşıtı biri iseniz düşünebileceğiniz veya hayata geçirebileceğiniz birçok proje olabilir. O zaman iyilik kazansın!

İçeriği Paylaş