Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Uluslararası Ticaret Bölümü Nedir? Uluslararası Ticaret İş Olanakları Nelerdir?

Uluslararası Ticaret Bölümü Nedir? Uluslararası Ticaret İş Olanakları Nelerdir?

Uluslararası Ticaret bölümü nedir, Uluslararası Ticaret iş olanakları nelerdir, Uluslararası Ticaret mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 810 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Uluslararası Ticaret bölümü nedir?

Uluslararası Ticaret bölümü, ülkeler arasındaki mal ve hizmet ticaretini yönetmek ve yönlendirmek için öğrencilere ticaret, lojistik, pazarlama ve yönetim konularında eğitim veren bir işletme dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, küresel işletmelerde çalışabilmek için gereken becerileri edinirler.

Uluslararası Ticaret mezunu ne iş yapar?

Uluslararası Ticaret bölümü mezunları, küresel pazarda ticaret yapmak isteyen şirketlere hizmet sunabilirler. Uluslararası lojistik, dış ticaret, pazarlama, satış, müşteri hizmetleri ve yönetim konularında uzmanlaşmış olabilirler. Mezunlar, üreticiler, tedarikçiler, distribütörler ve diğer işletmelerde çalışabilirler.

Uluslararası Ticaret bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Uluslararası Ticaret bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Uluslararası Ticaret taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Uluslararası Ticaret bölümü dersleri nelerdir?

Uluslararası Ticaret bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Uluslararası Ticaret bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Küresel Ticaret
  • Uluslararası Ticarette Risk Yönetimi
  • Ticari Matematik
  • Ticaret Hukuku
  • Uluslararası Pazarlama
  • Ticari Muhasebe ve Finans Yönetimi
  • Lojistik Yönetimi
  • Ticari İletişim ve İş Etiketi
  • Uluslararası İşletme Stratejileri
  • Dış Ticaret Operasyonları ve Uygulamaları

Uluslararası Ticaret bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Uluslararası Ticaret bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş