Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 1079 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü nedir?

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü, uluslararası ilişkilerin teorik ve pratik yönleriyle, devletlerin, sivil toplum örgütlerinin ve uluslararası kurumların siyasi etkileşimlerini inceler. Bu program, öğrencilere uluslararası güvenlik, uluslararası hukuk, dış politika, uluslararası ticaret, uluslararası ekonomi ve diğer ilgili konular hakkında bilgi verir.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu ne iş yapar?

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olanlar, kamu kurumlarında, uluslararası kuruluşlarda, uluslararası şirketlerde, sivil toplum örgütlerinde, düşünce kuruluşlarında, medya kuruluşlarında ve diğer birçok alanda çalışabilirler. Mezunlar, araştırmacı, danışman, yönetici, diplomat, gazeteci, öğretmen ve diğer pek çok rolde istihdam edilebilirler.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü dersleri nelerdir?

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Uluslararası İlişkiler Tarihi
  • Uluslararası Örgütler ve Diplomasi
  • Küreselleşme ve Uluslararası Ekonomi
  • Uluslararası İlişkilerde Savaş ve Barış
  • Avrupa Birliği ve Siyaseti
  • Uluslararası İlişkilerde İnsan Hakları ve Hukuk
  • Bölgesel ve Küresel Güvenlik
  • Uluslararası İlişkiler Teorileri
  • Ortadoğu'da Siyaset ve Uluslararası İlişkiler
  • Çağdaş Siyaset ve Uluslararası İlişkiler

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş