Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Malzeme Bilimi Ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Malzeme Bilimi Ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 772 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü nedir?

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, malzemelerin üretimi, karakterizasyonu, işlenmesi ve uygulanması konularında uzmanlaşmış bir mühendislik dalıdır. Bu alanda, malzemelerin özellikleri ve davranışları nanometre boyut düzeyinde incelenir ve bu bilgi, malzeme üretimi ve uygulamaları için kullanılır.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği mezunları, özellikle nanoteknoloji alanında faaliyet gösteren birçok endüstri dalında iş bulabilirler. Elektronik, bilgisayar, tıp, enerji, savunma, havacılık ve otomotiv sektörleri, bu mezunlar için iş fırsatları sunan bazı önde gelen endüstri dallarıdır. Ayrıca, malzeme karakterizasyonu ve malzeme üretimi için araştırma yapan birçok üniversite ve araştırma merkezinde de çalışma imkanı vardır.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Nanobilim ve Nanoteknoloji
  • Malzeme Bilimi ve Mühendisliğinde İleri İşlemler
  • Malzemelerin Yüzeyleri ve Arabirimleri
  • İleri Malzeme Karakterizasyonu
  • Nanomühendislik ve Nanoteknoloji
  • Makromoleküler Bilim ve Mühendisliği
  • İleri Optik Mikroskopi Teknikleri
  • Biyomalzeme Bilimi ve Mühendisliği
  • Polimer Bilimi ve Mühendisliği
  • Malzemelerin Elektronik, Manyetik ve Optik Özellikleri

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş