Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Uluslararası Ekonomik İlişkiler Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümü nedir, Uluslararası Ekonomik İlişkiler iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 473 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümü nedir?

Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümü, uluslararası ekonomi, ekonomik politika, uluslararası finans ve dış ticaret gibi konuları kapsayan bir sosyal bilim dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, uluslararası ilişkilerin ekonomik boyutu hakkında bilgi edinirler ve küresel ekonomik düzeni anlamak için gereken araçları ve teknikleri öğrenirler.

Uluslararası Ekonomik İlişkiler mezunu ne iş yapar?

Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümü mezunları, uluslararası örgütler, uluslararası şirketler, hükümetler ve sivil toplum kuruluşları gibi çeşitli kuruluşlarda çalışabilirler. Bu bölüm mezunları genellikle uluslararası ticaret, finans, yatırım, dış politika, ekonomik kalkınma, pazarlama, lojistik ve uluslararası işletmecilik gibi konularda iş bulurlar. Ayrıca akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar, üniversitelerde araştırma görevlisi veya öğretim görevlisi olarak çalışabilirler.

Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Uluslararası Ekonomik İlişkiler taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümü dersleri nelerdir?

Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Ekonomiye Giriş
  • Uluslararası İktisat
  • Uluslararası Para ve Finans
  • Kalkınma Ekonomisi
  • Ekonomik Büyüme ve Kalkınma
  • Uluslararası Ticaret
  • Ekonomik Entegrasyon ve Birlikler
  • Uluslararası Finansal Yönetim
  • Çokuluslu Şirketler
  • Uluslararası İşletme Yönetimi

Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Uluslararası Ekonomik İlişkiler bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş