Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tarih Bölümü Nedir? Tarih İş Olanakları Nelerdir?

Tarih Bölümü Nedir? Tarih İş Olanakları Nelerdir?

Tarih bölümü nedir, Tarih iş olanakları nelerdir, Tarih mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 873 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tarih bölümü nedir?

Tarih bölümü, geçmişteki insan davranışlarını, olayları, kültürleri ve toplumsal değişimleri inceleyen bir sosyal bilim dalıdır. Tarih bölümü öğrencileri, belirli bir coğrafyada veya zaman dilimindeki olayları araştırarak analiz ederler ve bu analizlerini yazılı ve sözlü raporlar halinde sunarlar.

Tarih mezunu ne iş yapar?

Tarih bölümü mezunları, kamu, özel sektör ve eğitim sektörü gibi birçok farklı alanda iş imkanı bulabilirler. Kamuda tarihçiler, arşivlerde, müzelerde, kütüphanelerde, devlet kurumlarında ve özel araştırma şirketlerinde çalışabilirler. Özel sektörde ise özellikle medya, yayıncılık, turizm, kültür-sanat sektörleri gibi alanlarda iş bulabilirler. Eğitim sektöründe ise öğretmen olarak görev yapabilirler. Bunun yanı sıra, tarih bölümü mezunları, araştırma ve analiz becerilerinin yanı sıra eleştirel düşünme, problem çözme ve yazılı ve sözlü iletişim becerileri gibi genel becerilerini kullanarak, birçok farklı alanda çalışabilirler.

Tarih bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tarih bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarih taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tarih bölümü dersleri nelerdir?

Tarih bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tarih bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Osmanlı Tarihi
  • İslam Tarihi
  • Yakın Çağ Tarihi
  • Dünya Tarihi
  • Türk Tarihi
  • Toplumsal Tarih
  • Kültürel Tarih
  • Siyasal Tarih
  • Ekonomik Tarih
  • Sosyal Tarih

Tarih bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tarih bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş