Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Bitkisel Üretim Ve Teknolojileri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bitkisel Üretim Ve Teknolojileri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümü nedir, iş olanakları nelerdir, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 753 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümü nedir?

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümü, bitkisel üretim teknolojileri, tohumculuk, bitki besleme, bitki koruma, biyoteknoloji, meyve ve sebzecilik, bahçecilik, tarla bitkileri, seracılık gibi konuları içeren bir lisans programıdır. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, bitkisel üretim teknolojileri ve bitki besleme teknikleri, bitki hastalıkları, zararlıları ve yabancı otların kontrolü, tohumculuk, seracılık, bitki biyoteknolojisi, bitki verimliliği, bitki genetiği, bahçecilik, meyvecilik ve sebzecilik konularında eğitim alırlar.

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri mezunu ne iş yapar?

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümü mezunları, tarım sektöründe, üniversitelerde, araştırma enstitüleri, belediyelerde, tarım müdürlüklerinde, tohum ve tarım ilaçları üreten firmalarda, danışmanlık firmalarında, seracılık işletmelerinde ve çiftçilik işletmelerinde çalışabilirler.

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Bitkisel Üretim ve Teknolojileri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri (İngilizce) 30+1 263.17331 441541
Muş Alparslan Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri 30+1 216.37828 849243
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri (İngilizce) (Burslu) 5+0 196.66490 1113038
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bitkisel Üretim ve Teknolojileri (İngilizce) (%50 İndirimli) 5+0 180.90136 1312724

2023 Bitkisel Üretim ve Teknolojileri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümü dersleri nelerdir?

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Botanik
  • Bitkisel Üretim ve Teknolojilerine Giriş
  • Biyokimya
  • Zooloji
  • Mikrobiyoloji
  • Genel Entomoloji
  • Tahıllar ve Yemeklik Dane Baklagiller
  • Bitki Fizyolojisi
  • Bitki Çoğaltma Yöntemleri
  • Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Bitkisel Üretim ve Teknolojileri bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş