Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Eczane Hizmetleri Bölümü Nedir? Eczane Hizmetleri İş Olanakları Nelerdir?

Eczane Hizmetleri Bölümü Nedir? Eczane Hizmetleri İş Olanakları Nelerdir?

Eczane Hizmetleri bölümü nedir, Eczane Hizmetleri iş olanakları nelerdir, Eczane Hizmetleri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 935 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Eczane Hizmetleri bölümü nedir?

Eczane Hizmetleri bölümü, ilaçlar ve ilaç tedavisi konularında eğitim veren bir sağlık bilimleri programıdır. Bu bölümde öğrenciler, ilaçların hazırlanması, depolanması, dağıtılması, kullanımı ve yan etkileri hakkında bilgi edinirler. Eczane Hizmetleri bölümü öğrencileri, farmakoloji, farmasötik kimya, farmasötik teknoloji, ilaç ticareti ve pazarlama, ilaç depolama ve dağıtımı, eczacılık yönetimi, hukuk ve etik gibi konuları öğrenirler. Ayrıca, eczacılık pratiği, hasta danışmanlığı, ilaç etkileşimleri ve yan etkileri gibi konularda da eğitim alırlar.

Eczane Hizmetleri mezunu ne iş yapar?

Eczane Hizmetleri bölümü mezunları, eczanelerde eczacı asistanı veya eczacı olarak çalışabilirler. Ayrıca, ilaç şirketleri, sağlık kuruluşları, kamu ve özel sektördeki ilaç depoları ve diğer ilaç ticaret şirketleri gibi çeşitli sektörlerde de iş imkanı bulabilirler. Eczane Hizmetleri mezunları, sağlık hizmetleri sunan kurumlarda ilaç yönetimi, ilaç danışmanlığı, ilaç güvenliği, ilaç ticareti ve pazarlama, eczane yönetimi ve diğer ilaç endüstrisi konularında çalışabilirler.

Eczane Hizmetleri bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Eczane Hizmetleri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Eczane Hizmetleri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Medipol Üniversitesi Eczane Hizmetleri (Burslu) 5+0 357.68875 352934
İstanbul Topkapı Üniversitesi Eczane Hizmetleri (Uzaktan Öğretim) (Burslu) 8+0 342.51879 439871
Hacettepe Üniversitesi Eczane Hizmetleri 70+2 338.46256 466430
Bezm-İ Âlem Vakıf Üniversitesi Eczane Hizmetleri (Burslu) 5+0 337.97331 469681
Biruni Üniversitesi Eczane Hizmetleri (Burslu) 6+0 329.38446 530882

2023 Eczane Hizmetleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Eczane Hizmetleri bölümü dersleri nelerdir?

Eczane Hizmetleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Eczane Hizmetleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Eczane Teknikerliğine Giriş
  • Mesleki Terminoloji
  • Temel Halk Sağlığı
  • Eczane Hizmetleri İlkeleri ve Etik Kurallar
  • Hastane Eczanesi Teknikerliği
  • Eczacılıkta Temel Hesaplamalar
  • İlaç Zehirlenme Bilgisi
  • İlaç Şekilleri ve Tıbbi Malzeme
  • Enfeksiyon Hastalıkları
  • İlaç Uygulama Becerileri

Eczane Hizmetleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Eczane Hizmetleri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş