Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Biyomedikal Mühendisliği bölümü nedir, Biyomedikal Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Biyomedikal Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 907 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Biyomedikal Mühendisliği bölümü nedir?

Biyomedikal mühendisliği bölümü, biyomedikal sistemlerin tasarımı, geliştirilmesi ve test edilmesiyle ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Bu alanda eğitim alan öğrenciler, biyoloji, tıp ve mühendislik alanlarında eğitim alırlar. Biyomedikal mühendisliği, sağlık sektöründe kullanılan cihazların geliştirilmesi, üretimi ve bakımı ile ilgili birçok konuda çalışma yapar.

Biyomedikal Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Biyomedikal mühendisliği mezunları, sağlık sektöründeki çeşitli iş olanaklarında çalışabilirler. Örneğin, ilaç şirketleri, medikal cihaz üreticileri, araştırma merkezleri, hastaneler, sağlık teknolojileri şirketleri ve hükümet kurumları gibi alanlarda iş bulabilirler. İş olanakları arasında biyomedikal cihaz mühendisi, araştırmacı, danışman, proje yöneticisi, pazarlama, üretim ve tasarım mühendisi gibi pozisyonlar yer alabilir. Ayrıca biyomedikal sistemlerin doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak için teknik destek de verebilirler. Bunun yanı sıra, biyomedikal mühendisliği mezunları, biyomalzeme, biyoelektronik, biyomekanik ve biyomedikal görüntüleme alanlarında da çalışabilirler.

Biyomedikal Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Biyomedikal Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Biyomedikal Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği (Burslu) 6+0 484.39479 28403
Bahçeşehir Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 6+0 476.37464 34591
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 5+0 458.58037 49186
Yeditepe Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 6+0 454.99053 52218
İzmir Ekonomi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 3+0 450.44425 56200

2023 Biyomedikal Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Biyomedikal Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Biyomedikal Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Biyomedikal Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Biyomedikal Mühendisliğine Giriş
  • Biyokimya
  • Tıbbi Biyoloji
  • Malzeme Biliminin Temelleri
  • Hücre ve Moleküler Biyoloji
  • Mühendisler için Fizyoloji
  • Biyomedikal Mühendisliğinde Elektronik Devreler
  • Doku Mühendisliği
  • Biyomedikal Sinyaller ve Sistemler
  • Biyomalzeme ve Biyomekanik Laboratuvarı

Biyomedikal Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Biyomedikal Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş