Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Doğalgaz Ve Tesisatı Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Doğalgaz Ve Tesisatı Teknolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümü nedir, Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 897 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümü nedir?

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümü, doğalgaz ve tesisat sistemlerinin tasarımı, montajı, bakımı ve onarımı ile ilgili eğitim veren bir programdır. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, doğalgaz dağıtım sistemleri, tesisat sistemleri, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemleri gibi konularda teorik ve pratik eğitim alırlar. Doğalgaz ve tesisatı teknolojisi, evlerde, işyerlerinde, fabrikalarda, hastanelerde ve diğer birçok alanda kullanılan gaz ve su tesisatı sistemlerinin tasarımı, montajı ve bakımı ile ilgilidir. Eğitim süreci boyunca öğrenciler, doğalgaz ve tesisat sistemlerinin kurulumu ve bakımı konusunda bilgi sahibi olurlar. Bunun yanı sıra, ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin çalışma prensipleri, bakımı ve onarımı gibi konularda da eğitim alırlar.

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümü mezunları, doğalgaz ve tesisat sistemlerinin tasarımı, montajı ve bakımı konusunda uzmanlaşmış teknisyenler olarak çalışabilirler. Bu alanlarda hizmet veren kamu kurumları, belediyeler, enerji şirketleri, inşaat firmaları, endüstriyel tesisler ve bireysel işletmeler gibi birçok sektörde iş imkanı bulabilirler.

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Akdeniz Üniversitesi Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 45+2 253.50626 1449887
Bursa Uludağ Üniversitesi Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 40+1 252.05430 1475627
Gaziantep Üniversitesi Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 25+1 250.02478 1512296
Karadeniz Teknik Üniversitesi Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 30+1 240.89732 1687359
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi 25+1 239.77359 1710167

2023 Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Elektrik
  • Bilgi Ve İletişim Teknolojisi
  • Boru Kaynakçılığı
  • Doğalgaz Ve Tesisatı
  • Isıtma Sistemleri
  • Çevre Koruma
  • Havalandırma Sistemleri
  • Kalite Güvence Ve Standartları
  • Kaynakta Kalite Kontrol
  • Doğalgaz Ve Tesisatı

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Doğalgaz ve Tesisatı Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş