Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Uçak Gövde Ve Motor Bakımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Uçak Gövde Ve Motor Bakımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Uçak Gövde ve Motor Bakımı bölümü nedir, Uçak Gövde ve Motor Bakımı iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 758 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Uçak Gövde ve Motor Bakımı bölümü nedir?

Uçak gövde ve motor bakımı bölümü, uçakların gövde, motor ve bunlara bağlı sistemlerinin bakım, onarım ve kontrolünün yapılması için eğitim veren bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler, uçakların bakım ve onarımı için gerekli olan mekanik, elektronik ve hidrolik sistemlerin nasıl çalıştığını, nasıl bakım yapılacağını, nasıl onarılacağını ve test edileceğini öğrenirler.

Uçak Gövde ve Motor Bakımı mezunu ne iş yapar?

Uçak gövde ve motor bakımı bölümünden mezun olanlar, havayolları, hava taşımacılığı şirketleri, özel uçak bakım firmaları, askeri hava kuvvetleri, uçak üreticileri ve havacılık şirketleri gibi çeşitli sektörlerde iş bulabilirler. Mezunlar, uçakların bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştiren teknisyen, mühendis ve yönetici pozisyonlarında çalışabilirler. Ayrıca, uçak bakımı ve onarımı üzerine danışmanlık, eğitim ve hizmet sağlama gibi alanlarda da iş imkanları bulunmaktadır.

Uçak Gövde ve Motor Bakımı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Uçak Gövde ve Motor Bakımı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Uçak Gövde ve Motor Bakımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Uçak Gövde ve Motor Bakımı bölümü dersleri nelerdir?

Uçak Gövde ve Motor Bakımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Uçak Gövde ve Motor Bakımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Uçak Malzemeleri ve Teknolojisi
  • Uçak Motorları ve Yakıt Sistemleri
  • Uçak Gövde Sistemleri
  • Uçak Yapı ve Performans
  • Uçak Hidrolik ve Pnömatik Sistemleri
  • Uçak Elektrik ve Elektronik Sistemleri
  • Uçak Bakım Planlama ve Yönetimi
  • Uçak Bozukluk Teşhisi ve Onarımı
  • Uçak Emniyet Yönetimi
  • Uçak Gövde ve Motor Testleri

Uçak Gövde ve Motor Bakımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Uçak Gövde ve Motor Bakımı bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş