Elektrik Mühendisliği Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite Bölümleri 346 0 8 ay önce
Elektrik Mühendisliği Nedir? Maaşlar Ve İş Olanakları Nelerdir?

Elektrik Mühendisliği nedir, mezunu ne iş yapar, maaşları ve daha fazla bilgiyi bu makalede öğreneceksiniz. Meslek seçimi hayat değiştirir.

Elektrik Mühendisliği Nedir?

Elektrik mühendisliği, elektrik iletim veya üretim veya dağıtım konusundaki projelendirme faaliyetleri ve bakım onarımı ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Aynı zamanda elektrikli aletlerin tasarımı veya kalite kontrolü için de faaliyet gösterebilirler. En iyi sayısal bölümleri arasında olan Elektrik Mühendisliği Bölümü özel ve devlet üniversitelerinin çoğunda bulunmaktadır. Elektrik Mühendisliği okumak zor mu dediğinizi duyar gibiyiz. Üniversite tercihi yapmadan önce mutlaka meslek araştırması yapmanızı öneririz.

Elektrik Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

Elektrik mühendislerinin günümüzdeki iş olanakları oldukça geniştir. Üretim sektörünün tümünde çalışabilmektedirler. Otomotiv, gıda, bankacılık veya yazılım sektörlerinde faaliyet gösterebilirler. Aynı zamanda sistem veya teknik satış konusunda da iş bulabilmektedirler.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Maaşları Ne Kadardır?

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünün maaşları "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan verilere göre oluşturulmuştur. Elektrik ve Elektronik Mühendisi ne kadar maaş alır sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz. Bu grafik üniversite tercihlerinde sizlere meslek seçimi hakkında yol gösterecektir. Bölüm tercihi yaparken Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü sıralamalarını, eşit ağırlık bölümlerinin ve sayısal bölümlerinin taban puanlarını inceleyebilirsiniz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

İş Bulma Süresi

İş bulma süreleri "cbiko.gov.tr" tarafından sağlanan veriler ile grafiğe dökülmüştür. Kariyer sitelerindeki Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü iş ilanlarını inceleyerek nitelikler hakkında bilgi alabilirsiniz. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Okumak isteyen öğrencilerin mutlaka bu verileri incelemesini öneriyoruz.

kaynak: cbiko.gov.tr universitenitanit.com

Elektrik Mühendisliği Bölümü Dersleri

Elektrik Mühendisliği Bölümü derslerini temel olarak sizlere sıraladık. Üniversite tercihleri zamanında derslerin içeriklerini üniversitelerin web sayfalarından daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki paragrafta sadece başlıca dersler verilmektedir.

Elektrik Mühendisliğine Giriş, Elektrik Devreleri, Devre Yazılım Uygulamaları, Diferansiyel Denklemler, Elektrik Makina Temelleri, Elektrik Ölçme, Mühendislikte Çizim, Elektromanyetik Alanlara Giriş, Elektronik Lab, Enerji İletim Hatları, Lojik Devreler, Sayısal Çözümleme Yöntemler, Güç Elektroniği, Otomatik Kontrol Sistemleri...

Elektrik Mühendisliği 2022 YKS Taban Puanları ve Sıralamalar

Elektrik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarının ilk 20 üniversitesini sizler için derledik. Ayrıntılı tablonun altındaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

Üniversite Bölüm 2021 Puan 2021 Sıralama
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği (İngilizce) 443,76 14730
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 430,74 21623
Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 390,13 51756
Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 321,76 127955
Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği (İÖ) 292,78 177426
Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 248,29 298343
Afyon Kocatepe Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 247,94 299653
Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği (KKTC Uyruklu) - -

Elektrik Mühendisliği 2022 DGS Taban Puanları ve Sıralamalar

Elektrik Mühendisliği DGS taban puanları ve başarı sıralamalarının ilk 20 üniversitesini sizler için derledik. DGS Elektrik Mühendisliği taban puanları ÖSYM'nin web sitesinden alınarak derlenmiştir. Üniversite tercihi yaparken mutlaka ÖSYM kılavuzunu inceleyiniz. DGS Elektrik Mühendisliği puanları aşağıdaki gibidir.

Üniversite Bölüm 2021 Puan 2021 Sıralama
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Elektrik Mühendisliği 318,8211 713
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Elektrik Mühendisliği 305,3019 2040
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ Elektrik Mühendisliği 292,3583 4793
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ Elektrik Mühendisliği (İÖ) 288,6292 6026
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ Elektrik Mühendisliği 275,4619 11950
BANDIRMA ONYEDİ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Elektrik Mühendisliği 274,6435 12476

* Taban puanlar ve başarı sıralamaları Ösym'den alınan veriler ile oluşturulmuştur. Meslekler ve maaşları, iş bulma süreleri gibi istatistiksel veriler "cbiko.gov.tr" adresinden sağlanmıştır. Veriler editörlerimiz tarafından oluşturulduğu için hata olasılığı mevcuttur. Verilerde hata varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha doğru sonuçlar için "cbiko.gov.tr" ve "osym.gov.tr" adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

* Eşit ağırlık meslekleri ve maaşlar, sayısal meslekler ve maaşları, eşit ağırlık dersleri, sayısal bölüm dersleri, bölümlerin iş bulma süreleri, Meslek tanıtımları ve üniversite taban puanları vb. yararlı bilgileri sizler için derledik. Faydası dokunması dileği ile.


Paylaş!

Puanla!
Skor: 5 ( 1 )

Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
Gönder