Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Elektrik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektrik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Elektrik Mühendisliği bölümü nedir, Elektrik Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Elektrik Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 1036 0 1 yıl önce 1 yıl önce

Elektrik Mühendisliği bölümü nedir?

Elektrik mühendisliği, elektrik, elektromanyetik alanlar ve elektronik sistemlerin tasarımı, üretimi ve işletilmesi ile ilgili mühendislik dalıdır. Bu disiplin, güç sistemleri, iletişim sistemleri, kontrol sistemleri, elektronik cihazlar, mikroelektronikler, robotik ve otomasyon gibi geniş bir yelpazede uygulamaları kapsar. Elektrik mühendisliği bölümü, matematik, fizik, bilgisayar bilimi, malzeme bilimi, mekanik mühendisliği ve diğer mühendislik dallarından gelen temel prensipleri içerir. Öğrenciler, devre teorisi, elektronik cihazlar ve devreler, elektrik motorları ve jeneratörleri, elektrikli güç sistemleri, sinyal işleme ve kontrol sistemleri hakkında bilgi edinirler.

Elektrik Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Elektrik mühendisliği mezunları, elektrik enerjisi, telekomünikasyon, otomasyon, savunma, havacılık, tıp, endüstriyel kontrol ve diğer birçok sektörde çalışabilirler. Meslekleri arasında, elektrik mühendisi, kontrol mühendisi, sistem mühendisi, devre tasarımcısı, araştırmacı, öğretim görevlisi ve yönetici pozisyonları yer alabilir.

Elektrik Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Elektrik Mühendisliği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Elektrik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği (İngilizce) 50+2 512.58077 10180
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 95+3 502.58555 15860
Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 130+4 462.07905 46178
Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 90+3 383.70654 125546
Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği (İÖ) 80+2 354.11271 168878

2023 Elektrik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Elektrik Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Elektrik Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Elektrik Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Elektrik Mühendisliğine Giriş
  • Mühendislik Matematiği
  • Devre Teorisi
  • Elektromanyetik Alan Teorisi
  • Mühendislikte Çizim ve Tasarım
  • Aydınlatma Tekniği
  • Algoritmalar ve Programlama
  • Yüksek Gerilim Tekniği
  • Enerji Dağıtımı
  • Mühendislik Tasarımı

Elektrik Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Elektrik Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.