Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Türk İslam Arkeolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Türk İslam Arkeolojisi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Türk İslam Arkeolojisi bölümü nedir, Türk İslam Arkeolojisi iş olanakları nelerdir, Türk İslam Arkeolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 483 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Türk İslam Arkeolojisi bölümü nedir?

Türk İslam Arkeolojisi bölümü, İslamiyet öncesi ve sonrası dönemlerde Türk kültürüne etki eden tarihi, arkeolojik, sanatsal ve kültürel mirası araştıran bir bölümdür. Öğrenciler, İslam öncesi ve sonrası Türk kültürünün arkeolojik, sanatsal, mimari, epigrafik, etnografik, müzikal ve diğer yönlerini inceleyerek, bu mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışırlar.

Türk İslam Arkeolojisi mezunu ne iş yapar?

Türk İslam Arkeolojisi bölümü mezunları, Türkiye'deki ve yurtdışındaki çeşitli arkeolojik kazılarda, müzelerde, koruma ve restorasyon projelerinde, üniversitelerde ve turizm sektöründe iş bulabilirler. Bunların yanı sıra, özel sektörde arkeolojik alanlarda araştırmalar yapan firmalar, öğretmenlik, yayıncılık, danışmanlık gibi alanlarda da çalışma fırsatları olabilir.

Türk İslam Arkeolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Türk İslam Arkeolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Türk İslam Arkeolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Türk İslam Arkeolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Türk İslam Arkeolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Türk İslam Arkeolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tarih Boyunca Türk Kültürü ve Sanatı
  • Türk Sanatının Temel Unsurları
  • Arkeolojik Metot ve Teknikler
  • İslam Sanatında Mimari ve Süsleme
  • Türk El Sanatları ve Halk Sanatları
  • Türk İslam Sanatında Kitap ve Hat Sanatı
  • Epigrafi
  • Osmanlı Sanatı
  • Türk Kültüründe Anıtların Korunması ve Restorasyonu
  • Türk İslam Sanatında Şehir ve Mekan Planlaması

Türk İslam Arkeolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Türk İslam Arkeolojisi bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş