Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Egzersiz Ve Spor Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Egzersiz Ve Spor Bilimleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü nedir, Egzersiz ve Spor Bilimleri iş olanakları nelerdir, Egzersiz ve Spor Bilimleri mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 3383 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü nedir?

Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü, insan fizyolojisi ve hareket bilimleri ile ilgili konuları öğreten bir sağlık bilimleri programıdır. Bu bölümde öğrenciler, insan vücudunun fiziksel aktiviteye nasıl tepki verdiği, egzersizin sağlık üzerindeki etkileri, antrenman programları ve performans geliştirme teknikleri gibi konuları öğrenirler. Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünde öğrenciler, anatomi, fizyoloji, biyokimya, beslenme, psikoloji, antrenman teorisi, sporcu performansı ve yaralanmaları, egzersiz fizyolojisi ve rehabilitasyon, egzersiz yönetimi, kardiyo ve dayanıklılık egzersizleri, direnç egzersizleri ve spor yönetimi gibi konuları öğrenirler.

Egzersiz ve Spor Bilimleri mezunu ne iş yapar?

Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü mezunları, çeşitli spor ve egzersiz programlarını yönetmek, performans geliştirme ve rehabilitasyon konularında çalışmak, sağlık merkezlerinde ve spor salonlarında egzersiz programları tasarlamak ve yönetmek, kişisel antrenman hizmetleri vermek, araştırma ve akademik kariyer yapmak gibi çeşitli alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, öğretmenlik, antrenörlük ve antrenman koordinatörlüğü gibi pozisyonlarda da çalışabilirler.

Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Egzersiz ve Spor Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
İzmir Demokrasi Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri 60+2 273.22427 623957
Doğu Akdeniz Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri (Burslu) 5+0 256.05565 805059
Atatürk Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri (Açıköğretim) 400+10 238.29349 1029402
İstanbul Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri (Açıköğretim) (Açıköğretim) (Açıköğretim) 800+20 235.46493 1068213
Doğu Akdeniz Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri (%50 İndirimli) 2+0 219.02904 1302134

2023 Egzersiz ve Spor Bilimleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü dersleri nelerdir?

Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Spor Yönetimine Giriş
  • Spor Anatomisi
  • Dopingle Mücadele
  • Spor Hukukunda Güncel Yaklaşımlar
  • Türkiye'De Sporun Yönetim Yapısı
  • Spor İşletmeciliği
  • Beden Eğitimi Ve Oyun Eğitimi
  • Sporda Halkla İlişkiler
  • Sporda Stratejik Yönetim
  • Spor Biyomekaniği Ve Hareket Analizi

Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş