Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Türk Halkbilimi Bölümü Nedir? Türk Halkbilimi İş Olanakları Nelerdir?

Türk Halkbilimi Bölümü Nedir? Türk Halkbilimi İş Olanakları Nelerdir?

Türk Halkbilimi bölümü nedir, Türk Halkbilimi iş olanakları nelerdir, Türk Halkbilimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 345 Güncelleme: 7 ay önce 7 ay önce

Türk Halkbilimi bölümü nedir?

Türk Halkbilimi Bölümü, Türk halk kültürü ve geleneklerinin araştırılması, korunması ve yaygınlaştırılması alanında eğitim veren bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, Türk kültürüne ait folklorik unsurlar, el sanatları, müzik, dans, edebiyat gibi alanlarda teorik ve pratik bilgiler edinirler. Ayrıca Türk halk kültürünün tarihi, sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal yapılarını da inceleyerek, Türk halk kültürünün çeşitliliği ve zenginliği hakkında bilgi sahibi olurlar.

Türk Halkbilimi mezunu ne iş yapar?

Türk Halkbilimi Bölümü mezunları, özellikle müze, arşiv, kütüphane, turizm, yayıncılık, kültür-sanat kurumları gibi alanlarda çalışabilirler. Ayrıca eğitim sektöründe de çalışma imkanı bulabilirler ve Türk halk kültürüyle ilgili dersler verebilirler. Bunun yanı sıra, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, özel sektör gibi farklı alanlarda da iş olanakları mevcuttur.

Türk Halkbilimi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Türk Halkbilimi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Türk Halkbilimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Türk Halkbilimi bölümü dersleri nelerdir?

Türk Halkbilimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Türk Halkbilimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Türk Halk Edebiyatı
  • Türk Halk Dansları
  • Türk Halk Müziği
  • Halk Bilimi Kuramları
  • Türk Halk Kültürü
  • Türk Halk Sanatları
  • Türk Halk Oyunları
  • Türk Halk Bilimi Metodolojisi
  • Halk Hikayeleri ve Destanlar
  • Halk Ozanlığı

Türk Halkbilimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Türk Halkbilimi bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş