Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Fotoğraf Bölümü Nedir? Fotoğraf İş Olanakları Nelerdir?

Fotoğraf Bölümü Nedir? Fotoğraf İş Olanakları Nelerdir?

Fotoğraf bölümü nedir, Fotoğraf iş olanakları nelerdir, Fotoğraf mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 813 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Fotoğraf bölümü nedir?

Fotoğraf bölümü, öğrencilere temel fotoğraf teknikleri, karanlık oda işlemleri, dijital fotoğrafçılık, fotoğraf tarihi ve fotoğraf estetiği gibi konuları öğreten bir lisans programıdır. Fotoğrafçılık, birçok alanda kullanılan önemli bir görsel iletişim aracıdır. Bu nedenle, fotoğrafçılık alanında iş olanakları oldukça geniştir. Fotoğrafçılık alanında kariyer yapmak isteyenler, reklam ajansları, yayınevleri, gazeteler, dergiler, moda endüstrisi, turizm endüstrisi, film ve televizyon sektörü, müze ve galeriler, e-ticaret siteleri gibi çeşitli sektörlerde çalışabilirler.

Fotoğraf mezunu ne iş yapar?

Fotoğrafçılar, ticari veya sanatsal amaçlar için fotoğraf çekmekle birlikte, aynı zamanda fotoğraf stüdyolarında çalışabilirler. Fotoğraf stüdyoları, düğün, nişan, bebek ve aile fotoğrafları çekmek için kullanılır. Ayrıca, fotoğrafçılar, fotoğraf ekipmanları, fotoğraf baskı ve çerçeveleme işleri gibi hizmetler sunan mağazalarda da çalışabilirler.

Fotoğraf bölümünde en iyi 2 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Fotoğraf bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Fotoğraf taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Dokuz Eylül Üniversitesi Fotoğraf 35+1 340.16174 143088
Atatürk Üniversitesi Fotoğraf 30+1 260.56429 702702

2023 Fotoğraf taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Fotoğraf bölümü dersleri nelerdir?

Fotoğraf bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Fotoğraf bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Temel Fotoğrafçılık
  • Karanlık Oda Teknikleri
  • Dijital Görüntü İşleme
  • Renk Yönetimi
  • Fotoğraf Tarihi
  • Belgesel Fotoğrafçılığı
  • Görsel Anlatım
  • Portfolyo Geliştirme
  • Stüdyo Fotoğrafçılığı
  • Görsel İletişim Tasarımı

Fotoğraf bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Fotoğraf bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş