Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Çini Sanatı Ve Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çini Sanatı Ve Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Çini Sanatı ve Tasarımı bölümü nedir, Çini Sanatı ve Tasarımı iş olanakları nelerdir, Çini Sanatı ve Tasarımı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 753 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Çini Sanatı ve Tasarımı bölümü nedir?

Çini Sanatı ve Tasarımı bölümü, seramik alanında uzmanlaşarak, çini üretimi, tasarımı ve sanatı konularında bilgi sahibi olan profesyoneller yetiştiren bir bölümdür. Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, çini yapımının tekniklerini, seramik malzemelerinin özelliklerini, çini tasarımını ve çini sanatının tarihini öğrenirler. Ayrıca, seramik üretimi, glazürleme, dekorasyon, boyama ve pişirme gibi konularda da eğitim alırlar. Bölümde ayrıca, sanat tarihi, tasarım teorisi, malzeme bilimi ve endüstriyel tasarım gibi konular da ele alınır.

Çini Sanatı ve Tasarımı mezunu ne iş yapar?

Çini Sanatı ve Tasarımı bölümü mezunları, seramik üretimi ve tasarımı konusunda bilgi sahibi oldukları için, üretim atölyelerinde, sanat galerilerinde, müzelerde, seramik ve çini endüstrisinde, turizm sektöründe ve seramikle ilgili diğer birçok alanda çalışabilirler. Ayrıca, kendi atölyelerini açarak, çini ve seramik ürünleri tasarlayabilir ve üretebilirler.

Çini Sanatı ve Tasarımı bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Çini Sanatı ve Tasarımı bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda tablonun altında bulunan 2023 Çini Sanatı ve Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

ÜniversiteBölümKont.2022 Puan2022 Sıra
Bursa Uludağ Üniversitesi Çini Sanatı ve Tasarımı 25+1 238.91278 1727903
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Çini Sanatı ve Tasarımı 20+1 224.48192 2050530

2023 Çini Sanatı ve Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Çini Sanatı ve Tasarımı bölümü dersleri nelerdir?

Çini Sanatı ve Tasarımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Çini Sanatı ve Tasarımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Motif Ve Desen Bilgisi
  • Çini Teknolojisi
  • Çini Ve Seramik Tarihi
  • Çini Şekillendirme
  • Tasarım Ve Alçı Şekillendirme
  • Kalıp Teknolojisine Giriş
  • Türk Çini Desenleri
  • Çini Mozaik
  • Artistik Sır Teknikleri
  • Model Ve Kalıpçılık

Çini Sanatı ve Tasarımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Çini Sanatı ve Tasarımı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş