Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü nedir, Patoloji Laboratuvar Teknikleri iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 748 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü nedir?

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü, tıbbi laboratuvar ortamlarında patoloji alanında çalışacak teknisyenlerin eğitildiği bir bölümdür. Bu bölümde öğrencilere, biyolojik materyallerin toplanması, hazırlanması ve analiz edilmesi için gereken teknikler öğretilir. Ayrıca, öğrenciler, patolojik analizlerin sonuçlarını değerlendirmek ve raporlamak için gerekli olan bilgi ve becerileri de edinirler.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunu ne iş yapar?

Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümünden mezun olanlar, hastaneler, özel laboratuvarlar, tıbbi merkezler ve sağlık kuruluşları gibi birçok alanda çalışabilirler. Mezunlar, hastanelerin patoloji laboratuvarlarında çalışabilirler. Burada, biyopsi, tıbbi görüntüleme ve kan testleri gibi analizler yaparak, doktorların tanı koymasına yardımcı olurlar. Mezunlar, özel patoloji laboratuvarlarında çalışabilirler. Burada, hastalar tarafından gönderilen numunelerin analiz edilmesi ve sonuçların raporlanması işlemlerinde görev alırlar.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü dersleri nelerdir?

Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Histoloji
  • Patoloji
  • Mikroskopi
  • Patolojik Anatomi
  • Sitoloji
  • Biopsi Teknikleri
  • Kanser Biyolojisi
  • İmmünolojik Teknikler
  • Seroloji
  • Parazitoloji

Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş