Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Türk Dili Ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü nedir, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 872 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü nedir?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü, Türk dili ve edebiyatı alanında lisans düzeyinde eğitim veren bir öğretmenlik programıdır. Bu programda öğrenciler, Türk dili, edebiyatı, dilbilim, tarih, kültür, sosyoloji, felsefe, psikoloji, eleştiri ve estetik gibi dersler alırlar.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği mezunu ne iş yapar?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünden mezun olanlar, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak çalışabilirler. Ayrıca özel okullarda da öğretmen olarak görev alabilirler. Bunun yanı sıra yayınevleri, kültür merkezleri, müzeler, araştırma merkezleri gibi kurumlarda da çalışma imkanları bulunmaktadır. Ayrıca lisansüstü eğitim yaparak akademik kariyer yapma imkanları da mevcuttur.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Türk Dili ve Anlatımı
  • Türk Edebiyatı Tarihi
  • Türk Dili ve Grameri
  • Türk Edebiyatı Metinleri ve İncelemeleri
  • Türk Halk Edebiyatı
  • Türk Düzyazısı
  • Edebiyat Eleştirisi
  • Türk Edebiyatında Dil ve Kültür Meseleleri
  • Türk Edebiyatında İletişim ve Kültür
  • Edebiyat Öğretimi ve Yöntemleri

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü

Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü Semiha anlattı biz dinledik. Üniversite ve bölüm tanıtımı videosunu izleyebilirsiniz.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş