Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tarih Öğretmenliği Bölümü Nedir? Tarih Öğretmenliği İş Olanakları Nelerdir?

Tarih Öğretmenliği Bölümü Nedir? Tarih Öğretmenliği İş Olanakları Nelerdir?

Tarih Öğretmenliği bölümü nedir, Tarih Öğretmenliği iş olanakları nelerdir, Tarih Öğretmenliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 671 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tarih Öğretmenliği bölümü nedir?

Tarih öğretmenliği bölümü, öğrencilere tarihi öğretmek üzere eğitim veren bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, tarihi olayları, süreçleri, toplumsal yapıları, ekonomik ve siyasi sistemleri inceleyerek tarihi öğretme yöntemleri konusunda bilgi sahibi olurlar. Tarih öğretmenliği bölümü ayrıca öğrencilere pedagoji, psikoloji, eğitim teknolojisi ve öğretim yöntemleri gibi konuları da öğretir.

Tarih Öğretmenliği mezunu ne iş yapar?

Tarih öğretmenleri, liselerde ve dengi okullarda tarih dersleri vererek çalışırlar. Ayrıca, özel ders verme, özel okullarda çalışma ve özel dershanelerde öğretmenlik yapma gibi iş olanakları da mevcuttur. Ayrıca, tarih öğretmenleri, müzeler, arşivler, kütüphaneler, tarihle ilgili yayınlar ve belgesel filmler gibi alanlarda araştırmacı olarak da çalışabilirler.

Tarih Öğretmenliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tarih Öğretmenliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarih Öğretmenliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tarih Öğretmenliği bölümü dersleri nelerdir?

Tarih Öğretmenliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tarih Öğretmenliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Osmanlı İmparatorluğu Tarihi
  • Cumhuriyet Tarihi
  • Yakınçağ Tarihi
  • Türkiye'nin Siyasal Tarihi
  • Dünya Tarihi
  • Eğitim Tarihi
  • Sosyal ve Kültürel Tarih
  • Toplumsal Dönüşümler Tarihi
  • Tarih Öğretimi ve Öğretmenliği
  • Türk Tarihi

Tarih Öğretmenliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tarih Öğretmenliği bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş