Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Turizm Ve Otel İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Turizm Ve Otel İşletmeciliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü nedir, Turizm ve Otel İşletmeciliği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 799 Güncelleme: 9 ay önce 9 ay önce

Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü nedir?

Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü, turizm ve otel işletmelerinin yönetimi ile ilgili becerileri öğreten bir lisans programıdır. Öğrencilere turizm ve otel sektörü hakkında geniş bir bakış açısı verilirken, turizm ve otel işletmelerinin pazarlama stratejileri, finans yönetimi, operasyonel yönetim ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi konuları öğrenmeleri hedeflenir.

Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunu ne iş yapar?

Turizm ve otel işletmeciliği bölümü mezunları, turizm ve otel sektöründe birçok iş fırsatı bulabilirler. Bu işler arasında otel yöneticisi, yiyecek ve içecek yöneticisi, turizm danışmanı, turizm pazarlama müdürü, seyahat acentesi yöneticisi, tatil köyü yöneticisi, turizm hizmetleri yöneticisi gibi pozisyonlar bulunur. Turizm ve otel işletmeciliği mezunları, aynı zamanda kendi turizm veya otel işletmelerini de kurabilirler.

Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Turizm ve Otel İşletmeciliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü dersleri nelerdir?

Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Otel İşletme Yönetimi
  • Turizm Ekonomisi
  • Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği
  • İnsan Kaynakları Yönetimi
  • Konaklama İşletmelerinde Maliyet ve Fiyatlandırma
  • Turizm Hukuku
  • Turizm İstatistikleri
  • Pazarlama İlkeleri
  • Seyahat ve Turizm Sektörü
  • Kültür Turizmi

Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş