Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Havacılık Elektrik Ve Elektroniği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Havacılık Elektrik Ve Elektroniği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümü nedir, Havacılık Elektrik ve Elektroniği iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 965 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümü nedir?

Havacılık Elektrik ve Elektroniği Bölümü, havacılık endüstrisinde kullanılan elektronik sistemlerin tasarımı, üretimi, testi, bakımı ve onarımı konularında uzmanlaşmış bir mühendislik dalıdır. Bu bölümde öğrenciler, elektrik, elektronik, mikroelektronik, kontrol sistemleri, haberleşme sistemleri, radar ve navigasyon sistemleri gibi konularda eğitim alırlar. Havacılık Elektrik ve Elektroniği mühendisleri, havacılık sektöründe hava araçlarının elektronik sistemlerinin tasarımı, üretimi, testi ve bakımı gibi konularda görev alırlar.

Havacılık Elektrik ve Elektroniği mezunu ne iş yapar?

Havacılık Elektrik ve Elektroniği mühendisleri, havayolu şirketlerinde uçakların elektronik sistemlerinin bakımı ve onarımı gibi konularda görev alabilirler. Havacılık Elektrik ve Elektroniği mühendisleri, havacılık üreticilerinde, hava araçlarının elektronik sistemlerinin tasarımı, üretimi ve testi gibi konularda görev alabilirler.Havacılık Elektrik ve Elektroniği mühendisleri, savunma sanayii firmalarında, askeri uçakların elektronik sistemlerinin tasarımı, üretimi ve testi gibi konularda çalışabilirler.

Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümünde en iyi 5 üniversite nedir?

YÖK Atlas üzerinden alınan 2023 yılı verilerine göre Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümünde en iyi 5 üniversite aşağıdaki gibidir. Aynı zamanda aşağıda bulunan Havacılık Elektrik ve Elektroniği taban puanları ve başarı sıralamalarını da inceleyebilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2023 Havacılık Elektrik ve Elektroniği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümü dersleri nelerdir?

Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Matematik
  • Fizik
  • Elektronik Temelleri
  • Devre Analizi
  • Sinyaller ve Sistemler
  • Dijital Elektronik
  • Analog Elektronik
  • Havacılık Elektrik ve Elektroniği Uygulamaları
  • Mikrodenetleyiciler ve Uygulamaları
  • Sensörler ve Haberleşme

Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş