Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü nedir, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler iş olanakları nelerdir, mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 918 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü nedir?

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü, bitkilerin tıbbi, kozmetik, parfümeri, baharat ve gıda sanayiinde kullanımını araştıran ve geliştiren bir lisans programıdır. Bölümde öğrenciler, bitkilerin kullanımı, yetiştirilmesi, hasadı, işlenmesi, standardizasyonu ve pazarlaması gibi konularda eğitim alırlar.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler mezunu ne iş yapar?

Bu bölümde eğitim alan öğrenciler, işletmelerde çalışabilirler. Örneğin, farmasötik firmalar, kozmetik şirketleri, gıda ve içecek endüstrisi, baharat ve bitki tohumu şirketleri, aromatik yağ üreticileri, bitki yetiştiricileri ve ilaç endüstrisi gibi çeşitli sektörlerde iş bulma imkanları bulabilirler. Ayrıca, araştırma merkezleri, üniversiteler ve kamu kurumları da tıbbi ve aromatik bitkiler mezunları için iş fırsatları sunabilir.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü dersleri nelerdir?

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Tanımı
  • Bitkisel Farmakognozi
  • Bitkisel Analiz ve Standardizasyon
  • Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Toplanması, Kurutulması ve Saklanması
  • Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin İşlenmesi
  • Bitkisel Kozmetik Ürünlerin Geliştirilmesi
  • Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Mikrobiyolojik Kontrolü
  • Bitki Yetiştiriciliği ve Tarımı
  • Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Etkileşimleri
  • Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kullanımı ve Uygulamaları

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş