Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sahne Ve Dekor Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Sahne Ve Dekor Tasarımı Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü nedir, Sahne ve Dekor Tasarımı iş olanakları nelerdir, Sahne ve Dekor Tasarımı mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri GOOGLE Abone Ol 492 0 9 ay önce 9 ay önce

Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü nedir?

Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü, tiyatro, sinema, televizyon, konser ve etkinlik gibi sahne sanatları için dekor, kostüm, ışık ve efektler gibi görsel unsurların tasarımı ile ilgilenen bir bölümdür. Bu bölümde öğrenciler sahne tasarımı, kostüm tasarımı, ışık tasarımı, dekor tasarımı, teknik resim, modelleme ve malzeme seçimi gibi konuları öğrenirler.

Sahne ve Dekor Tasarımı mezunu ne iş yapar?

Sahne ve Dekor Tasarımı mezunları, tiyatro, sinema, televizyon, etkinlik ve organizasyon şirketleri, reklam ajansları ve dekorasyon şirketleri gibi birçok farklı sektörde iş bulabilirler. İş olanakları arasında kostüm tasarımcısı, dekor tasarımcısı, ışık tasarımcısı, etkinlik yöneticisi, sanat yönetmeni, reklam ve tanıtım tasarımcısı, film yapımı ve set tasarımcısı, müzik klibi yapımı, TV prodüksiyonu ve animasyon şirketleri gibi alanlar yer almaktadır. Ayrıca kendi işlerini açarak da dekorasyon, etkinlik ve organizasyon işleri yapabilirler.

Sahne ve Dekor Tasarımı bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sahne ve Dekor Tasarımı bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sahne ve Dekor Tasarımı taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü dersleri nelerdir?

Sahne ve Dekor Tasarımı bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Görsel Sanatlar
  • Renk Teorisi
  • Sahne Tasarımı
  • Dekor Tasarımı
  • Görsel Tasarım
  • Yaratıcı Drama
  • Sahne ve Kostüm Tasarımı
  • İllüstrasyon ve Çizim
  • Sanat Tarihi
  • Dekoratif Sanatlar

Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sahne ve Dekor Tasarımı bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş
Toplam Yorum: 0
Yorum Bırak
*İçeriğe yorum yazabilmek için üye olmanız gerekmektedir.