Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tarım Teknolojisi Bölümü Nedir? Tarım Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Tarım Teknolojisi Bölümü Nedir? Tarım Teknolojisi İş Olanakları Nelerdir?

Tarım Teknolojisi bölümü nedir, Tarım Teknolojisi iş olanakları nelerdir, Tarım Teknolojisi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 949 Güncelleme: 11 ay önce 11 ay önce

Tarım Teknolojisi bölümü nedir?

Tarım Teknolojisi bölümü, tarım sektöründe kullanılan teknolojik cihazlar, ekipmanlar ve sistemlerin tasarımı, üretimi, bakımı ve kullanımı üzerine eğitim veren bir programdır. Bu bölümde öğrencilere tarım makineleri, otomasyon sistemleri, sensörler, bilgi teknolojileri ve diğer yenilikçi teknolojiler konusunda eğitim verilir.

Tarım Teknolojisi mezunu ne iş yapar?

Tarım Teknolojisi mezunları, tarım sektöründe farklı pozisyonlarda çalışabilirler. Tarım makineleri ve ekipmanları üreticilerinde, tarımsal otomasyon sistemleri şirketlerinde, tarım sensörleri ve bilgi teknolojileri şirketlerinde, tarım danışmanlık firmalarında, tarım bakanlıklarında ve tarımsal araştırma kurumlarında iş imkanı mevcuttur. Ayrıca, tarım sektöründeki birçok işletme, teknoloji kullanımı konusunda danışmanlık hizmeti almak isteyebilirler.

Tarım Teknolojisi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tarım Teknolojisi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarım Teknolojisi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tarım Teknolojisi bölümü dersleri nelerdir?

Tarım Teknolojisi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tarım Teknolojisi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tarım Mekaniği
  • Bitki Biyoteknolojisi
  • Bitki Besleme ve Gübreleme
  • Bitki Koruma Teknikleri
  • Zirai İlaçlama Teknikleri
  • Tarım ve Bahçe Aletleri
  • İlaçlama Ekipmanları ve Teknolojileri
  • Toprak İşleme ve Dikim Teknikleri
  • Tarım İşletmelerinde Otomasyon ve Robotik Uygulamaları
  • Tarım Ürünleri İşleme Teknolojileri

Tarım Teknolojisi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tarım Teknolojisi bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş