Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sanat Ve Kültür Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Sanat Ve Kültür Yönetimi Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Sanat ve Kültür Yönetimi bölümü nedir, Sanat ve Kültür Yönetimi iş olanakları nelerdir, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 760 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Sanat ve Kültür Yönetimi bölümü nedir?

Sanat ve Kültür Yönetimi bölümü, kültür, sanat ve turizm alanlarında işletme, pazarlama, organizasyon ve yönetim becerileriyle donanımlı kişiler yetiştiren bir lisans programıdır. Bu programda öğrenciler, kültür ve sanat faaliyetlerinin planlanması, organizasyonu, yönetimi, tanıtımı ve pazarlaması gibi alanlarda bilgi ve beceri sahibi olurlar.

Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu ne iş yapar?

Sanat ve Kültür Yönetimi mezunları, turizm ve etkinlik organizasyon şirketlerinde, kültür merkezlerinde, sanat galerilerinde, müzelerde, konser ve festival organizasyonları yapan şirketlerde, sanatçı menajerlik firmalarında, kültür ve sanat etkinlikleri organizasyonu yapan kurumlarda çalışabilirler. Ayrıca, kendi sanat ve kültür işletmelerini kurabilirler. İş olanakları arasında etkinlik koordinatörlüğü, proje yönetimi, pazarlama, reklamcılık, kültür ve sanat yöneticiliği, turizm danışmanlığı, etkinlik organizasyonu, sanat galerisi yöneticiliği ve sanatçı yöneticiliği gibi alanlar yer almaktadır.

Sanat ve Kültür Yönetimi bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sanat ve Kültür Yönetimi bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sanat ve Kültür Yönetimi taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sanat ve Kültür Yönetimi bölümü dersleri nelerdir?

Sanat ve Kültür Yönetimi bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sanat ve Kültür Yönetimi bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Kültür Yönetimi
  • Sanat Yönetimi
  • Sanat Tarihi
  • Kültür Politikaları
  • Kültür Ekonomisi
  • Sanat Kurumları Yönetimi
  • Sanat ve Medya
  • Sanatçı Yönetimi
  • Kültür ve İletişim
  • Proje Yönetimi

Sanat ve Kültür Yönetimi bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sanat ve Kültür Yönetimi bölümü SÖZ ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sözel bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sözel puanı ile alan bölümler

Sizler için SÖZ ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sözel mesleklerini veya sözel bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş