Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Jeofizik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Jeofizik Mühendisliği bölümü nedir, Jeofizik Mühendisliği iş olanakları nelerdir, Jeofizik Mühendisliği mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 440 Güncelleme: 8 ay önce 8 ay önce

Jeofizik Mühendisliği bölümü nedir?

Jeofizik Mühendisliği, fizik, matematik ve jeoloji bilimlerini birleştirerek, yer kabuğunun yapısı, özellikleri, hareketleri ve içindeki kaynakların incelenmesiyle ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Bu alanda çalışan mühendisler, yer kabuğu hareketlerini, deprem ve volkanik faaliyetleri, yer altı kaynaklarının aranması ve çıkarılmasını araştırmakta ve bu doğal olayların insanların yaşamını nasıl etkileyebileceğini değerlendirmektedirler.

Jeofizik Mühendisliği mezunu ne iş yapar?

Jeofizik Mühendisliği iş olanakları arasında petrol ve doğal gaz şirketleri, maden ve metal şirketleri, inşaat şirketleri, jeolojik keşif şirketleri, devlet kurumları, bilimsel araştırma kurumları, üniversiteler ve özel danışmanlık firmaları yer almaktadır. Jeofizik mühendisleri bu kurumlarda araştırmacı, proje yöneticisi, keşif mühendisi, danışman, öğretim üyesi, jeolojik danışman gibi pozisyonlarda çalışabilirler.

Jeofizik Mühendisliği bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Jeofizik Mühendisliği bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Jeofizik Mühendisliği taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Jeofizik Mühendisliği bölümü dersleri nelerdir?

Jeofizik Mühendisliği bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Jeofizik Mühendisliği bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Fizik I
  • Matematik I
  • Jeoloji
  • Matematik II
  • Genel Kimya
  • Jeofizik Yöntemleri I
  • Jeofizik Yöntemleri II
  • Elektrik ve Manyetizma
  • Programlama Temelleri
  • Sismoloji

Jeofizik Mühendisliği bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Jeofizik Mühendisliği bölümü SAY ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi sayısal bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Sayısal puanı ile alan bölümler

Sizler için SAY ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer sayısal mesleklerini veya sayısal bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş