Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Tarımsal İşletmecilik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tarımsal İşletmecilik Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

Tarımsal İşletmecilik bölümü nedir, Tarımsal İşletmecilik iş olanakları nelerdir, Tarımsal İşletmecilik mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 582 Güncelleme: 1 yıl önce 1 yıl önce

Tarımsal İşletmecilik bölümü nedir?

Tarımsal İşletmecilik bölümü, tarımsal işletmelerin planlanması, yönetimi ve işletme süreçlerinin optimizasyonu üzerine odaklanan bir bölümdür. Bu bölümde öğrencilere tarım işletmelerinin finans yönetimi, üretim planlaması, işletme ekonomisi, pazarlama stratejileri ve tarımsal mekanizasyon konularında eğitim verilir.

Tarımsal İşletmecilik mezunu ne iş yapar?

Tarımsal İşletmecilik mezunları, tarımsal işletmelerde yönetici, planlama uzmanı, üretim sorumlusu, pazarlama ve satış temsilcisi gibi pozisyonlarda çalışabilirler. Tarım sektöründe faaliyet gösteren çiftliklerde, gıda üretim işletmelerinde, tarımsal ürün işleyen fabrikalarda, tohum üretim şirketlerinde, tarım danışmanlık firmalarında ve özel sektör firmalarında iş imkanı mevcuttur. Ayrıca, tarım kalkınma ajansları, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları gibi farklı sektörlerde de görev alabilirler. Tarımsal İşletmecilik mezunları ayrıca kendi tarım işletmelerini de kurabilirler.

Tarımsal İşletmecilik bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Tarımsal İşletmecilik bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tarımsal İşletmecilik taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Tarımsal İşletmecilik bölümü dersleri nelerdir?

Tarımsal İşletmecilik bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Tarımsal İşletmecilik bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Tarım Ekonomisi
  • Tarım Politikaları
  • Tarım İşletmeciliği
  • Tarım Pazarlama ve Ticaret
  • Tarım İstatistikleri
  • Tarım Maliyet Analizi
  • İşletme Yönetimi
  • Muhasebe ve Finans Yönetimi
  • Üretim Planlama ve Kontrolü
  • İnsan Kaynakları Yönetimi

Tarımsal İşletmecilik bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Tarımsal İşletmecilik bölümü TYT ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 2 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 120 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi TYT bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

DGS Taban Puanları ve Geçiş Bölümleri

TYT bölümleri için DGS taban puanlarını ve geçiş bölümlerini incele!

İçeriğe Git

TYT puanı ile alan bölümler

Sizler için TYT ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer TYT mesleklerini veya TYT bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş