Logo - Üniversiteni Tanıt Logo - Üniversiteni Tanıt

Üniversiteni Tanıt, öğrencilere kaliteli içerikler sunarak faydalı bilgiler sağlar.

Üniversiteni Tanıt Youtube Kanalına Abone Ol

Öğrenciler için faydalı içeriklerimizden haberdar olmak için abone ol

Kanala Git

©2023 Üniversiteni Tanıt

E-Mail Gönder
Sermaye Piyasası Bölümü Nedir? Sermaye Piyasası İş Olanakları Nelerdir?

Sermaye Piyasası Bölümü Nedir? Sermaye Piyasası İş Olanakları Nelerdir?

Sermaye Piyasası bölümü nedir, Sermaye Piyasası iş olanakları nelerdir, Sermaye Piyasası mezunları ne iş yapar sorularını cevapladık.

Üniversite Bölümleri 631 Güncelleme: 10 ay önce 10 ay önce

Sermaye Piyasası bölümü nedir?

Sermaye piyasası, sermaye arzı ve talebini yönlendiren finansal piyasalardır. Sermaye Piyasası Bölümü ise bu piyasalarda faaliyet gösteren ve yatırımcılara yatırım danışmanlığı, portföy yönetimi, risk yönetimi ve benzeri hizmetler sunan kuruluşların personel yetiştirdiği bir bölümdür.

Sermaye Piyasası mezunu ne iş yapar?

Sermaye Piyasası Bölümü mezunları, finansal kuruluşlarda yatırım danışmanı, araştırma analisti, portföy yöneticisi, risk yöneticisi, yatırım bankacısı, borsa brokeri, sermaye piyasası uzmanı, hisse senedi analisti, türev araçlar uzmanı gibi birçok pozisyonda çalışabilirler. Ayrıca finansal danışmanlık firmalarında veya kendi danışmanlık firmalarını açarak serbest çalışma imkanı da bulunmaktadır.

Sermaye Piyasası bölümünde en iyi üniversiteler hangileridir?

YÖK Atlas üzerinden alınan son yılın verilerine göre Sermaye Piyasası bölümünde en iyi üniversitelere aşağıda bulunan başarı sıralamaları bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Üniversiteni Tanıt, üniversite derecelendirme kuruluşları, YÖK ve ÖSYM tarafından halka açık bir şekilde yayınlanan verileri öğrenciler için derlemektedir. En iyi üniversiteler ve istatistiklerini incelemek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Sermaye Piyasası taban puanları ve başarı sıralamaları

En hızlı iş bulan ön lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 ön lisans bölümünü sizler için derledik.

En hızlı iş bulan lisans bölümleri

2021 Yılında TÜİK'in açıkladığı yükseköğretim istihdam göstergelerinde yer alan en hızlı iş bulan 5 lisans bölümünü sizler için derledik.

Sermaye Piyasası bölümü dersleri nelerdir?

Sermaye Piyasası bölümünde eğitim alacak öğrenciler için başlıca dersleri listeledik. Üniversitelerin web sitesini ziyaret ederek tüm dersleri ve ders içeriklerini inceleyebilirsiniz. 10 tane Sermaye Piyasası bölümü dersi aşağıdaki gibidir:

  • Para ve Sermaye Piyasaları
  • Maliye
  • Finansal Muhasebe
  • Yatırım Analizi ve Portföy Yönetimi
  • Kamu Maliyesi
  • Mali Pişmanlık Teorisi
  • İşletme Finansı
  • Para Teorisi ve Politikası
  • Uluslararası Finans
  • Sermaye Piyasası Araçları ve Analizi

Sermaye Piyasası bölümü eğitim süresi kaç yıldır?

Sermaye Piyasası bölümü EA ile öğrenci alan meslekler arasında olmakla beraber öğrenim süresi 4 yıldır. Bu bölümü tamamlamak için Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesine göre 240 AKTS'yi doldurmaları gerekmektedir. Üniversite veya bölüm tercihi yaparken en iyi eşit ağırlık bölümleri listesi yapmayı da unutmayın.

Eşit Ağırlık puanı ile alan bölümler

Sizler için EA ile alan bölümleri ve bazı popüler meslekleri listeledik. Üniversite bölümünüzü araştırırken diğer eşit ağırlık mesleklerini veya eşit ağırlık bölümlerini de incelemeyi unutmayın.

Üniversite Bölümleri ve Meslek Rehberi

Sizler için tüm üniversite bölümleri ve meslek rehberi hazırladık. 2 yıllık ön lisans programlarını ve 4 yıllık bölümleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

İçeriğe Git


İçeriği Paylaş